Post-Blockchain: alternatywy dla technologii Blockchain

Technologia Blockchain może być używana na wiele sposobów. Istnieje wiele różnych branż, które mogą skorzystać na jego zastosowaniu.

jednak, nie chodzi tylko o używanie jednego łańcucha i nie wszystkie łańcuchy bloków działają w ten sam sposób.

Eksperymentując z technologią blockchain i używając jej na różne sposoby, można rozwiązać problemy, takie jak skalowalność, szybkość i bezpieczeństwo.

Niektóre algorytmy używają więcej niż jednego łańcucha bloków, a ostatnio zaczęły pojawiać się również alternatywy dla łańcucha bloków.

Dowód pracy i dowód stawki

Po pierwsze, musimy zrozumieć, że istnieje zasadnicza różnica w działaniu większości łańcuchów bloków.

Większość kryptowalut też używa Proof of Work (PoW) lub Proof of Stake (PoS). Możesz przeczytać więcej o tych dwóch tutaj.

Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że PoW wykorzystuje koparki, co sprawia, że ​​jest wyjątkowo bezpieczny, ale jest również drogi, ponieważ górnicy zużywają dużo energii.

PoS nie wymaga wydobywania, zamiast tego walidacja bloku zależy od tego, jak duży udział ma dana osoba lub w zasadzie od liczby posiadanych monet i odpowiedniego wieku stawki.

Sieci publiczne i prywatne

sieci publiczne i prywatne

Prawdopodobnie wiesz, że większość kryptowalut działa z rozszerzeniem rozproszona księga.

W większości przypadków ta księga jest całkowicie publiczna i każdy może przeglądać transakcje między różnymi osobami.

Zaletą tej technologii jest zapobieganie oszustwom i podwójnym wydatkom.

Jednak nie każdy chce, aby wszystkie informacje o transakcjach były publicznie dostępne. Istnieje wiele osób, które postrzegają taką przejrzystość jako potencjalnie niebezpieczną.


Aby temu przeciwdziałać, istnieją prywatne sieci. Nie są to jednak tylko kryptowaluty, mogą być również wykorzystywane przez prywatne firmy, które chcą przechowywać informacje w swojej organizacji.

Hybrydy

To są blockchainy wykorzystaj zalety prywatnych łańcuchów bloków z publicznymi łańcuchami bloków. W takich przypadkach te łańcuchy bloków mogą być „dozwolone”, ale jednocześnie publiczne.

Istnieje również wiele różnych odmian PoW lub PoS, które pożyczają od siebie funkcje.

W miarę pojawiania się nowych kryptowalut, różne łańcuchy bloków są nadal rozwijane przy użyciu różnych elementów z już istniejących kryptowalut.

Jednak chociaż próbujemy wybierać najlepsze części, nie zawsze oznacza to, że to, co zostało wprowadzone, jest lepsze.

Łańcuchy boczne

łańcuchy boczne

Sidechains lub childchain są zasadniczo drugorzędnymi łańcuchami bloków, które działają w połączeniu z głównym łańcuchem.

Obecnie istnieje kilka łańcuchów bloków, które używają rozszerzenia drugi łańcuch do obsługi takich rzeczy, jak inteligentne kontrakty.

Robiąc to, mogą zwiększ szybkość i skalowalność, przenosząc funkcje inteligentnych kontraktów z dala od głównego łańcucha bloków, które następnie mogą skupić się konkretnie na transakcjach.

Sidechainy mogą być również używane do innych celów. Z łańcuchem głównym może oddziaływać wiele łańcuchów, z których każdy jest używany do innych celów.

Niektóre z tych celów mogą odnosić się konkretnie do różnych typów płatności lub nawet do aplikacji dApps, które można zbudować na bazie łańcucha bloków.

Być może jednym z najlepszych sposobów wykorzystania łańcuchów bocznych są mniejsze transakcje, a łańcuch główny – większe transakcje. Może to sprawić, że opłaty i czasy transakcji będą bardziej sprawiedliwe.

Dzieje się tak, ponieważ większe transakcje w większym łańcuchu mogą trwać dłużej, a małe transakcje mogą być szybsze.

Może również wyeliminować problem faworyzowania większych transakcji w stosunku do mniejszych podczas procesu walidacji.

Sidechains lub childchains mogą być realnym sposobem radzenia sobie ze skalowaniem i pomóc technologii blockchain w radzeniu sobie z ruchem w miarę rozwoju sieci.

Post-blockchain: alternatywy

Tak jak myślałeś, że blockchain nie może być bardziej zagmatwany, pojawia się nowy zestaw różnych kryptowalut i algorytmów konsensusu, które twierdzą, że radzą sobie lepiej niż blockchain.

Czy mogą to być kryptowaluty czwartej generacji? Kto wie, być może będziemy musieli oduczyć się wszystkiego, co wiemy o blockchain.

Plątanina IOTA

plątanina jota

IOTA to kryptowaluta, która działa bez łańcucha bloków. Zamiast, używa tego, co nazywa Tangle, czyli „DAG.

DAG oznacza Bezpośredni wykres acykliczny i używa porządku topologicznego do organizowania struktur danych.

Dla każdej dodanej transakcji plątanina potwierdza dwie. Teoretycznie, im więcej transakcji odbywa się w sieci, tym szybciej.

Każde połączenie nazywane jest krawędzią. Tutaj transakcje są potwierdzane. Teoretycznie w plątaninie nie ma bezpośredniej linii, jednak nowe transakcje zawsze będą znajdować się na końcach wykresu.

Transakcje nazywane są również „witrynami”, a ich koniec nazywany jest „wskazówkami”. Czekają na weryfikację przez kolejne transakcje, które po nich nastąpią.

Im dłużej transakcja jest akceptowana w sieci, tym trudniej będzie jej podwójnie wydać.

Ze względu na sposób działania plątaniny jest bardzo lekka. To znaczy że każda maszyna może przetwarzać transakcje, jeśli ma połączenie z Internetem.

I to jest dokładnie to, czego planuje użyć IOTA; urządzenia wykorzystujące IoT (Internet przedmiotów).

W swoim wielkim planie każde urządzenie korzystające z IoT będzie mogło działać jako węzeł i ułatwiać transakcje.

Plątanina nie ma również bloków, które wymagają górników. To sprawia, że ​​transakcje są tańsze, ponieważ nie trzeba ich wydobywać.

Plus, ponieważ teoretycznie im więcej transakcji ma miejsce, tym szybciej się dzieje powinien być bardziej skalowalny niż blockchain także.

Krytyka

Niektórzy są krytyczni wobec DAG, ponieważ mogą nie być w stanie zapobiec podwójnym wydatkom i mogą być bardziej otwarci 51% ataków.

w rzeczywistości, aby kontrolować plątaninę, tylko 34% sieci musi zostać zaatakowane, co czyni go znacznie bardziej podatnym na ataki niż blockchain.

DAG nie są również dobre dla inteligentnych kontraktów ponieważ trudno jest ustalić kolejność transakcji.

Z blockchain jest to o wiele łatwiejsze, ponieważ masz bloki, które pojawiają się jeden po drugim i bardzo łatwo jest to zobaczyć. DAG może potrzebować drugiej warstwy dla funkcji inteligentnych kontraktów.

Jest również brak zachęty do bycia węzłem w sieci ponieważ nic nie otrzymujesz. W przypadku łańcuchów bloków, w których wymagane jest wydobywanie, zachętą jest to, że możesz zarabiać na wydobywaniu.

DAG istnieją również od ponad 30 lat i jako koncepcja nie są aż tak nowe. Ludzie są już świadomi swoich ograniczeń.

Technologia Blockchain jest znacznie nowsza i rozwiązuje niektóre problemy, z którymi borykają się DAG.

Chociaż IOTA robi pewne rzeczy bardzo dobrze, mają też cierpiał z powodu kilku złych wydarzeń PR które nie pomogły ich sprawie.

Hashgraph

hashgraph

Hashgraph to kolejna technologia alternatywna dla blockchain, która twierdzi, że robi wszystko lepiej.

Twierdzą, że oni może obsłużyć 250 000 transakcji na sekundę, czyli ponad 10 razy więcej niż umożliwia Visa.

Chcą być algorytm głosowania, nie PoS lub PoW, które, jak mówią, są bardziej sprawiedliwe i mniej scentralizowane.

Transakcje są obsługiwane asynchronicznie, co oznacza, że ​​transakcje nie muszą czekać na inne transakcje przed nimi, tak jak w przypadku PoS lub PoW.

Dodatkowo, dzięki PoW, górnicy mogą wybierać bloki do wydobycia na podstawie nagrody, którą otrzymają, więc mogą pominąć wcześniejsze bloki, jeśli nagroda za wydobycie jest mniejsza.

Hashgraph używa tego, co nazywają „protokołem plotkowania”. Ma to na celu przezwyciężenie problemu przepustowości za pomocą algorytmów głosowania.

Ponieważ wymagają od wszystkich komunikowania się ze sobą, ma to duży wpływ na przepustowość.

Protokół plotek upraszcza ten proces dzięki losowaniu. Zamiast tego, aby każdy węzeł rozmawiał z każdym innym węzłem w tym samym czasie, każdy węzeł będzie losowo komunikował się z innym węzłem.

Nazywają to „plotkami o plotkach”. Każdy węzeł dzieli wszystko, co widział, z innym węzłem. Skutecznie dzieląc się plotkami innych osób.

Ostatecznie, matematycznie, zostanie osiągnięty konsensus, ponieważ wszystkie informacje są udostępniane, a przepustowość jest oszczędzana i nie jest nadmiernie obciążana.

Hashgraph również w to wierzy ten protokół jest tańszy, ponieważ wydobywanie nie jest wymagane.

Na dodatek, Hashgraph może być również bezpieczniejszy niż technologia blockchain. Aby skutecznie zaatakować system, musisz zaatakować wszystkich członków jednocześnie.

Takie działanie jest w zasadzie niemożliwe i byłoby bardzo kosztowne.

Krytyka

Są jednak problemy z Hashgraph. Być może największą istotą jest opatentowana technologia należąca do Swirlds.

Może to oznaczać, że będzie to po prostu narzędzie dla firm, a nie dla mas.

Nie jest również uważany za zdecentralizowany ani open-source. Aby z niego skorzystać, musisz poprosić o SDK (zestaw programistyczny).

Sam algorytm jest zdecentralizowany, ale nie firma, Swirlds czy własność stojąca za Hashgraph.

Innym problemem związanym z Hashgraph jest to, że nie przechowuje historycznych zapisów wszystkich transakcji. Z biegiem czasu są usuwane.

Krytycy twierdzą, że może to stanowić problem, ponieważ trudniej byłoby udowodnić, że transakcje miały miejsce w przeszłości.

Holochain

holochain

Holochain również nie używa PoS ani PoW i jest system zorientowany na agenta.

Jest tak inna, że ​​jako użytkownik będziesz musiał oduczyć się wielu pojęć związanych z blockchainem i kryptowalutą.

Z technicznego punktu widzenia nie ma też mechanizmu konsensusu. Zamiast tego jest to, co nazywają DNA i jest nie ma jednej księgi.

Jak to jest zorientowane na agentów, każdy deweloper będzie miał własny konsensus i zasady za ich część systemu.

Jako agent będziesz mieć wszystkie swoje dane przechowywane w łańcuchu skrótów, abyś mógł kontrolować i zachować swoją tożsamość.

Podobno Holochain dobre do budowania dApps, co wydaje się być ich głównym celem i może skutecznie uczynić ich rywalem dla Ethereum.

Holochain jest platformą dla programistów, którzy mogą tworzyć własne zasady dotyczące tego, na czym tworzą i im bardziej popularny staje się dApp, tym większą moc hostingu otrzymuje.

Jak Hashgraph, Holochain używa również protokołu plotek, jednak nazywają to „układem odpornościowym”. Służy to do powstrzymania złych aktorów.

Zakres Holochain jest większy niż tylko dApps. W pewnym sensie chcą zrewolucjonizować Internet. Holochain został tak zaprojektowany programiści mogą budować własny łańcuch bloków na swoim systemie.

Sposób działania Holochain jest podobny do Torrentów Rozproszona tabela skrótów (DHT).

Zamiast zbierać informacje od wszystkich w sieci, gromadzi informacje tylko z kilku węzłów. Osiągnięcie pełnego konsensusu nie jest celem.

Holochain nie ma również natywnego tokena dla sieci. Zamiast tego, to, co ma, to Token Holo (HOT) a te tokeny są nagradzane węzłami za hosting dApps.

Wartość Holo zostanie uzupełniona mocą obliczeniową sieci i ilość Holo może się rozszerzać lub kurczyć w zależności od potrzeb systemu.

Krytyka

Niektórzy są sceptycznie nastawieni do Holochain, martwiąc się o to technologia da programistom zbyt dużą odpowiedzialność że mogą nie być w stanie sobie z tym poradzić.

Dzięki technologii blockchain istnieje już wiele problemów, którymi nadal się nie zajmujemy, a przekazanie większej odpowiedzialności programistom może skutkować większą liczbą problemów.

Inni niepokoją się układem odpornościowym Holochaina, niepewni, czy będzie w stanie odeprzeć złych aktorów.

Może się nawet zdarzyć, że ci źli aktorzy przejmą kontrolę nad systemem odpornościowym i sami nim zarządzają.

Czy już widzimy koniec blockchain?

Nie, jest jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć coś takiego w tej chwili.

Sama technologia Blockchain jest wciąż bardzo nowa i ma przed sobą długą drogę, zanim zostanie przyjęta przez głównych użytkowników.

Nie wiemy jeszcze, jak skuteczny będzie on w codziennym użytkowaniu przez masową publiczność i która odmiana blockchain będzie działać najlepiej.

I chociaż istnieją alternatywy dla blockchain z pewnymi zaletami, w tym momencie nie ma wyraźnej ulepszonej wersji technologii blockchain.

Kluczowe punkty

Jeśli pamiętasz cokolwiek z tego artykułu, zrób to z tych kluczowych punktów.

  • Blockchainy mogą działać na różne sposoby. Mogą to być PoS lub PoW, publiczne lub prywatne lub hybrydy dowolnego z tych typów.
  • Niektóre kryptowaluty wykorzystują łańcuchy boczne. Mogą zarządzać różnymi funkcjami, takimi jak inteligentne kontrakty, i poprawiać wydajność.
  • Istnieją alternatywy dla technologii blockchain. Istnieje wiele innych sposobów funkcjonowania kryptowalut.
  • Jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, aby przewidzieć, które alternatywy będą trwałe. Sam Blockchain jest wciąż bardzo nowy i ma przed sobą długą drogę, zanim zostanie przyjęty do głównego nurtu.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł z witryny Edukacja handlowa, polub go i udostępnij innym osobom, które Twoim zdaniem mogą go zainteresować.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map