Charlie Munger: Pragmatyczny inwestor, który wie, jak tworzyć bogactwo

Trading Education udostępnia Ci informacje inspirująca historia inwestora miliardera Charliego Mungera oraz lekcje, których możesz się nauczyć z jego zasad inwestowania i modeli mentalnych.

Chociaż Warren Buffett jest zwykle w centrum uwagi, jeśli chodzi o sukces inwestycyjny Berkshire Hathaway, znaczną część tego sukcesu należy przypisać jego koledze Charliemu Mungerowi, wiceprezesowi firmy.

Kim jest Charlie Munger?

Charlie Munger to prawa ręka Warrena Buffetta. Oprócz zobowiązań wobec Berkshire Hathaway jest prezesem Daily Journal Corporation w Los Angeles i dyrektorem Costco Wholesale Corporation. W lutym 2018r, Forbes szacuje wartość netto Mungera na około 1,74 miliarda dolarów.

Wczesne życie Charliego Mungera

Zarówno Buffett, jak i Munger pochodzą z Nebraski, gdzie Charlie urodził się w Omaha w 1924 roku. Jako nastolatek Munger pracował w lokalnym sklepie spożywczym, którego właścicielem był dziadek Warrena Buffetta.

Munger rozpoczął następnie studia wyższe na Uniwersytecie Michigan, gdzie studiował matematykę. Ale tuż po swoich 19 urodzinach Munger opuścił uniwersytet, aby służyć w Korpusie Lotniczym Armii Stanów Zjednoczonych. Munger był jednym z nielicznych żołnierzy, którzy zostali powołani na oficera bez stopnia naukowego.

Po swojej służbie Munger ukończył kilka zaawansowanych kursów na różnych uniwersytetach, a nawet wstąpił do Harvard Law School bez tytułu licencjata, który ukończył z wyróżnieniem w 1948 r..

Ludzie czytali też: Andy Krieger: Geniusz handlu walutami

Wczesna kariera Charliego Mungera

W 1962 roku Munger założył firmę prawniczą Munger, Tolles & Olson, która do dziś jest renomowaną praktyką. Chociaż nigdy nie zapomniał o inwestowaniu, ponieważ w latach 1962-1975 prowadził własną spółkę inwestycyjną, która generowała w tym okresie złożone roczne zwroty w wysokości 19,8 procent. Munger i Buffett spotkali się na wczesnym etapie kariery inwestycyjnej w 1959 roku, a przyjaźń stopniowo przekształciła się w relację inwestycyjną.

Związek między Charliem Mungerem i Warrenem Buffettem

Rozwijająca się przyjaźń między parą doprowadziła Mungera do porzucenia udanej kariery prawniczej, aby połączyć siły z Buffettem, aby zarządzać Berkshire Hathaway BRK.B.

Obaj pracują razem od wielu lat i nawiązali świetne relacje między sobą i akcjonariuszami. Buffett jest znany ze swoich przydatnych spostrzeżeń, podczas gdy Munger wykorzystuje swój błyskotliwy spryt, aby wnieść odrobinę humoru do corocznych spotkań. Doskonały przykład z 2005 roku podaje Poranna gwiazda, kiedy obaj dyskutowali o wynagrodzeniach różnych dyrektorów zarządu.

Buffett opisywał, jak będąc członkiem 19 rad, nigdy nie postrzegał opłat jako problemu związanego z wynagrodzeniem dyrektora generalnego, a komitety wynagrodzeń działały jak Chihuahua, a nie dogi czy dobermany. Buffett następnie okazał trochę zaniepokojenia, wyjaśniając, że martwił się obrażeniem wszystkich przyjaciół, którzy mogą być obecni w komitecie odszkodowawczym, na co Munger odpowiedział dowcipnym komentarzem "Obrażasz psy".

Może ci się spodobać także: Lekcje człowieka, który pokonał rynek

Filozofia inwestycyjna Mungera

Munger jest znany z tego, że jest inwestorem w silnych przedsiębiorstwach z wieloma przewagami konkurencyjnymi. W swoich licznych przemówieniach Munger przedstawił pojęcie elementarnej, światowej mądrości i jej związku z biznesem i finansami.

Munger uważa, że ​​każda firma, która opiera się na oszustwach, jest skazana na porażkę, dobry biznes powinien być biznesem etycznym. Munger wykorzystuje wysoki poziom wiedzy i etyki biznesowej w ramach swoich zasad inwestowania, kupując niedowartościowane akcje w oparciu o ich jakość biznesową, zamiast skupiać się tylko na tym, jak są tanie.

Czego możemy się nauczyć od Mungera

W jaki sposób początkujący inwestorzy powinni zdobyć światową mądrość, aby osiągnąć sukces, jeśli chodzi o wybieranie akcji? Munger uważa, że ​​kluczem jest zrozumienie różnych tematów, a nie ograniczanie inwestycji do kilku wąskich tematów. Przez podnoszenie poziomu wiedzy, inwestorzy zaczynają rozumieć ekonomię wielu branż i skupiają się na długoterminowym sukcesie, gdzie inni zawodzą z powodu krótkowzroczności.

Ciągła odnowa opisuje podejście Mungera do inwestycji jako raczej wyjątkowe w porównaniu z większością dyrektorów najwyższego szczebla. Chociaż ma podobne wykształcenie, nie podziela żadnych radykalnych nowych filozofii ani obietnic zmiany świata. Zamiast tego zachowuje niski profil i trzyma się prostej filozofii, aby uniknąć głupoty, zamiast starać się być bardzo inteligentnym.

Zobacz także: Handel wiadomościami rynkowymi

Zrozumieć swoje kompetencje

Munger nie zachęca innych do poszukiwania błyskotliwości, zamiast tego uważa, że ​​powinniśmy unikać popełniania błędów. Zarówno Munger, jak i Buffett kierują się tą samą zasadą, którą nazywają „kręgiem kompetencji”, która opisuje, w jaki sposób każda osoba powinna trzymać się swojego obszaru wiedzy. Na przykład ani Munger, ani Buffett nie zainwestowali w Google ani Amazon, ponieważ technologia nie leży w ich kręgu kompetencji.

Zgodnie z tą teorią wszyscy jesteśmy amatorami, gdy wyjdziemy poza nasz krąg pewności siebie, ale wielu z nas nie ma pokory, by to przyznać. Munger uważa, że ​​aby utrzymać przewagę, inwestycje powinny być dokonywane konserwatywnie, aby przetrwać konkurencję. Zarządzanie oczekiwaniami jest również integralną częścią każdej inwestycji.

Siła modeli mentalnych

Zasady inwestowania Charliego Mungera

Mimo że nigdy nie uczęszczał na żadne kursy związane z inwestycjami, Munger nadal prosperował w swojej karierze. Munger wykorzystał swój poziom wiedzy do zbudowania sieci potężnych modeli mentalnych. Złożoność otaczającego nas świata może być trudna do zrozumienia z tysiącami zmiennych, przez co każda sytuacja inwestycyjna jest niemożliwa do przewidzenia. Poprzez ciągłe dążenie do pogłębiania naszej wiedzy i ambitnych pomysłów, możliwe jest budowanie nowych modeli mentalnych, na których możemy polegać, aby zapewnić ramy umożliwiające podejście do problemu z rozwagą i wnikliwością..

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat strategii inwestycyjnych, skontaktuj się z naszym doświadczonym zespołem już dziś.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł z Trading Education, polub go i podziel się nim z kimkolwiek, kogo uważasz, że może być również interesujący.

Źródła:

[1] https://www.investopedia.com/terms/c/charlie-munger.asp

[2] https://constantrenewal.com/avoiding-stupidity/

[3] http://news.morningstar.com/classroom2/course.asp?docId=145665&strona = 2

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Please Follow Us
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner