Jak wybierać akcje: kompletny przewodnik dla nowych inwestorów

Contents

Jak wybrać najlepsze akcje do inwestowania

Wybór odpowiednich akcji jest niezbędny dla traderów i inwestorów. Przygotowaliśmy kompletny przewodnik krok po kroku dla nowych inwestorów, który pomoże Ci wybrać najlepsze akcje do inwestowania.

Masz ochotę inwestować, ale nie masz pojęcia, jak wybrać akcje? Nie jesteś sam. W przestrzeni online jest mnóstwo akcji do wyboru, więc może to być zniechęcające dla każdego. Prawdopodobnie dopiero zaczynasz inwestować w akcje i potrzebujesz tylko pomocnej dłoni.

A może jesteś doświadczonym traderem i chcesz po prostu dodać kilka akcji, aby zdywersyfikować swój portfel. Tak czy inaczej, ten przewodnik wyjaśni, jak samemu wybierać akcje.

Na przykład nie zawsze jest to najlepsza opcja dla najstarszych lub największych firm. Są bezpiecznym zakładem, ale nie zawsze zapewniają duże zyski. Jeśli się nad tym zastanowić, największe nagrody często wiążą się z największym ryzykiem.

Aby pomóc Ci zdecydować, jakie mogą być Twoje własne cele inwestycyjne – zaoszczędziliśmy Ci trochę pracy na nogach i przygotowaliśmy przewodnik, jak wybierać akcje.

W tym przewodniku wyjaśniono, jak wybrać najlepsze akcje do inwestowania. Omawiamy również niektóre z wielu przydatnych narzędzi i wskaźników, które warto rozważyć, aby pomóc w procesie badawczym, a także wypróbowane i przetestowane strategie doboru akcji na giełdzie Podstawa DIY.

Jak wybrać najlepsze akcje do inwestowania

Aby wybrać najlepsze akcje do zainwestowania, pierwszym krokiem jest zbadanie i zrozumienie firmy, przyjrzenie się rentowności firmy, zdywersyfikowanie portfela i wreszcie kontrolowanie emocji – to wróg inwestowania..

Aby przyspieszyć ten proces, przygotowaliśmy kompleksowe kroki dotyczące zbierania zapasów:

 1. Zdecyduj się na wybór jednej lub więcej akcji.
 2. Wybierz strategię handlu akcjami.
 3. Zdecyduj, jak długo chcesz trzymać akcje.
 4. Wybierz brokera i złóż transakcję.
 5. Wykonaj transakcję.

Część 1: Jak wybierać akcje – podstawowe wskaźniki do rozważenia

Do wyboru są tysiące akcji i tysiące setek platform oferujących do nich dostęp. Przy tak dużym wyborze może być trudno zobaczyć las dla drzew!

Biorąc to pod uwagę, w pierwszej części naszego przewodnika Jak wybierać akcje przygotowaliśmy krótką listę podstawowych wskaźników do rozważenia. Powinno to pomóc w podjęciu decyzji, w jakie akcje lub sektory chcesz inwestować.

Na jakich konkretnych giełdach chcesz się skupić?

Jak zapewne wiesz, giełda papierów wartościowych jest miejscem wymiany aktywów kapitałowych dla sprzedających, kupujących i handlowców. Na całym świecie jest mnóstwo giełd papierów wartościowych. Jednak mniej niż 20 z nich należy do „klubu o wartości 1 biliona dolarów”. Oznacza to po prostu, że wszystkie akcje notowane na giełdzie mają łączną kapitalizację rynkową przekraczającą bilion dolarów.

Bez wahania największą giełdą na świecie jest New York Stock Exchange (NYSE). Od tego roku giełda przekroczyła kapitalizację kapitału własnego o ponad 25 bilionów dolarów. Kolejnymi co do wielkości rynkami giełdowymi są NASDAQ, London Stock Exchange (LSE) i Tokyo Stock Exchange (TSE). Te giełdy zawierają tysiące udziałów na dużą skalę.

Mówiąc prościej, firmy notowane na wspomnianych giełdach sprzedają akcje swojej firmy. To daje przeciętnemu Joe szansę na zdobycie kawałka ciasta w drodze inwestycji. W chwili pisania tego tekstu do akcji, które można zainwestować, o największej dynamice rynkowej należą Tesla, Quidel Corp, Amazonka, i Peleton – aby wymienić tylko kilka.

Wracając do giełd – poniżej wymieniliśmy niektóre z wielu rynków, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze akcji do dodania do swojego portfela.

 • Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych – NYSE – USA
 • Nasdaq – NASDAQ – USA
 • Japan Exchange Group – JPX – Japonia
 • London Stock Exchange – LSE – Wielka Brytania, Włochy
 • Giełda w Szanghaju – SSE – Chiny
 • Giełda w Hongkongu – SEHK – Hongkong
 • Euronext – Amsterdam, Bruksela, Dublin, Lizbona, Oslo, Paryż
 • Toronto Stock Exchange – TSX – Kanada
 • Giełda w Shenzhen – SZSE – Chiny
 • Giełda Papierów Wartościowych w Bombaju – BSE – Indie
 • Krajowa Giełda Papierów Wartościowych – NSE – Indie
 • Deutsche Börse – FRA – Niemcy

Zanim będziesz mógł inwestować w akcje i udziały, musisz pomyśleć o tym, na których rynkach chcesz się skupić. Nie oznacza to, że nie możesz wybrać więcej niż jednego.

Jeśli szukasz dostępu do rynku brytyjskiego, prawdopodobnie skorzystasz z największej giełdy – London Stock Exchange. Ta giełda składa się z ogromnych firm, takich jak Tesco, Royal Dutch Shell plc, Unilever, BP plc, Royal Mail, i brytyjsko amerykański tytoń.

Możesz również wziąć pod uwagę alternatywny rynek inwestycyjny (AIM) – który jest giełdą wtórną w Wielkiej Brytanii. Znajdują się w nim mniejsze firmy, które nie są jeszcze wystarczająco duże, aby przejść na większy LSE.

Jeśli masz ochotę na rynki amerykańskie, NASDAQ jest domem dla gigantów, takich jak Tesla, Disney, Facebook, Microsoft, jabłko, i PayPal. W Europie jest również mnóstwo giełd, z których pięć uważa się za najważniejsze pod względem kapitalizacji rynkowej.

Euronext to największa giełda w Europie, na której znajdują się takie firmy jak LVMH (zawierający takie jak Louis Vuitton, Hennessy i Moët), IBM i L’Oréal.

Docelowo inwestując w akcje z różnych rynków, w skali międzynarodowej, możesz ładnie zdywersyfikować swój portfel.

Czy chcesz skupić się na małej czy dużej firmie?

Jak dotąd wspomnieliśmy o kilku dużych graczach, ale masz wiele opcji, jeśli chodzi o wielkość firmy, w którą inwestujesz.

To prawda, spółki typu blue chip są mniej podatne na spadki koniunktury na rynku. Wynika to w dużej mierze z ich imponujących wycen – zwykle sięgających miliardów dolarów. Jednak Twoje zyski będą prawdopodobnie znacznie mniejsze.

W związku z tym nie należy wykluczać spółek notowanych na giełdzie, które są uważane za małe lub średnie. Jasne, firmy te są uważane za bardziej ryzykowną inwestycję niż firmy warte wiele miliardów funtów. Ale zazwyczaj okaże się, że są to akcje, które zapewniają większy potencjał wzrostu.

Jeśli chodzi o wielkość zapasów, pozwól nam szybko podsumować, w jaki sposób te firmy są podzielone na kategorie

 • Akcje typu „micro-cap” mają kapitalizację rynkową poniżej 300 mln USD
 • Akcje „małej kapitalizacji” definiuje się jako kapitalizację rynkową między 300 mln USD a 2 mld USD
 • Spółki o średniej kapitalizacji będą wyceniane od 2 do 10 miliardów dolarów
 • „Duża kapitalizacja” mieści się w przedziale od 10 do 200 miliardów dolarów
 • „Mega Cap” oznacza kapitalizację rynkową powyżej 200 miliardów USD

Przygotowaliśmy listę zapasów o różnych rozmiarach, aby dać Ci wyobrażenie:

 • Zapasy Micro-Cap – Funko, Mesa Air Group, Century Casinos, Vera Bradley, Universal Technical Institute, Jumia Technologies, Liberty Trip Advisor, Forterra
 • Akcje spółek o małej kapitalizacji – Axos Financial, Tupperware Brands Corp, Textainer Group Holdings Ltd, Innovative Industrial Properties
 • Akcje o średniej kapitalizacji – Teledyne Technologies, Peloton Interactive, Livongo Health, Five Below, Cabot Microelectronics, Helen Of Troy, CMC Materials
 • Akcje o dużej kapitalizacji – Alphabet (Google), Alibaba Group Holding, Microsoft, Apple, McDonald’s, Docusign, Regeneron Pharmaceuticals
 • Zapasy Mega-Cap – Tesla Motors Inc, Intel Corporation, Merck & Co, Bank of America, Netflix Inc, Berkshire Hathaway, UnitedHealth Group, Adobe Systems Inc

Możesz również włączać akcje o małej kapitalizacji (lub o dowolnej wielkości, która podoba ci się), inwestując w ETF, który koncentruje się całkowicie na mniejszych / większych firmach. Chociaż nie wszystkie notowane akcje będą dostępne za pośrednictwem ETF, nie zabraknie Ci opcji.

Czytaj więcej: Jakie akcje 15 najlepszych akcji eksplodują w 2021 roku?

Czy ważne jest, abyś otrzymywał dywidendy z inwestycji??

W imię jasności załóżmy, że nie wiesz, co to są akcje z dywidendami. Mówiąc prościej – otrzymasz część zysków firmy. W końcu jesteś zainwestowany w firmę.

Wybór firmy oferującej dywidendy nie powinien być dla Ciebie przełomem. Ale to świetny sposób na złagodzenie ciosu, jeśli jedna z twoich inwestycji straci na wartości.

Z drugiej strony powinniśmy zauważyć, że spółki niedywidendowe stanowią jedne z najbardziej szanowanych i odnoszących największe sukcesy spółki. Na przykład Facebook, Google, Tesla i Amazon nigdy nie wydały ani centa w postaci dywidendy

Może się to wydawać trochę skąpe, ale wydaje się, że istnieje metoda stojąca za tymi gigantami, którzy nie płacą dywidend inwestorom.

Wydaje się, że logika stojąca za tym wydaje się być taka, że ​​te spółki zazwyczaj reinwestują swoje zyski w nowe przedsięwzięcia. W ten sposób doprowadzi to do większych zysków w dłuższej perspektywie dzięki zyskom kapitałowym.

Innymi słowy, przeznaczyli te pieniądze na finansowanie przyszłego rozwoju firmy. W związku z tym teoretycznie powinno to być dla Ciebie korzystne w przyszłości.

Jaki jest koszt jednej akcji?

Musisz także wziąć pod uwagę koszt jednego udziału. Na przykład niektóre akcje kosztują znacznie ponad 1000 USD za sztukę.

Podajmy teraz kilka przykładów najbardziej kosztownych akcji na świecie, zaczynając od mniejszego końca skali:

 • Booking Holdings (Booking.com) kosztuje 1917 USD za jedną akcję
 • W chwili pisania jednej akcji Amazon Inc będzie kosztować 3294 USD za akcję
 • Lindt & Sprüngli AG kosztuje 80 300 USD za akcję
 • Podczas gdy zainwestowanie legendarnej firmy „Berkshire Hathaway Inc” Warrena Buffetta przyniosłoby oszałamiającą wartość 327 401 USD za akcję

Niewielu z nas ma 6, a nawet 4 cyfry odłożone na cele inwestycyjne lub w inny sposób. Na szczęście brokerzy tacy jak eToro oferują „ułamkowe akcje”.

Oznacza to, że zamiast kupować cały udział, możesz po prostu kupić ułamek. Najlepsze jest to, że nie musisz już czekać na „podział akcji” firmy! Na przykład, jeśli zainwestowałeś 50 USD w spółkę, która była wyceniana na 500 USD za akcję, posiadałaby 10% tej konkretnej akcji.

Weź pod uwagę sektory / branże giełdowe

Podczas nauki wybierania akcji warto zastanowić się, w jaką branżę warto inwestować.

Chociaż uważamy, że powinieneś mieć zróżnicowany portfel, jest to dobry punkt wyjścia do rozważenia, czy chcesz inwestować w akcje z branży technologicznej, czy może w farmaceutyki itp..

Poniżej wymieniliśmy 10 sektorów giełdowych wraz z niektórymi z najpopularniejszych akcji w każdej kategorii.

 • Opieka zdrowotna – Johnson & Johnson, UnitedHealth Group, Abbott Laboratories, Merck, Thermo Fisher Scientific, Biogen Inc, CVS Health Corp, Livongo Health Inc. i więcej
 • Materiały – Ecolab Inc. (ECL), LyondellBasell Industries NV, DuPont de Nemours Inc. (DD), Huntsman Corp. (HUN), Eagle Materials Inc, Ardagh Group SA, Berry Global Group In. I więcej
 • Zszywki konsumenckie i uznaniowe postanowienia konsumenckie – Pomyśl o Coca-Coli, zupie Campbell’s, McDonald’s, Colgate, PRoctor Gamble co, Estée Lauder. Home Depot Inc, Nike Inc, Starbucks, TJX Companies. I więcej
 • Technologia informacyjna – Tesla Inc, IBM, Zoom Video Communications Inc, Livongo Health Inc, NortonLifeLock Inc, Salesforce.com Inc. i więcej
 • Usługi komunikacyjne – Zillow Group Inc, Twilio Inc, Russell 1000, usługi komunikacyjne, wybierz sektor. I więcej
 • Finansowy – Wells Fargo, Morgan Stanley, PayPal, Unum Group, Brighthouse Financial Inc, MetLife Inc, White Mountains Insurance Group Ltd, Jefferies Financial Group Inc. i nie tylko
 • Przemysł – Waste Management, Raytheon Technologies, 3M, GrafTech International Ltd, Air Lease Corp, Energizer Holdings Inc, Quanta Services Inc. i więcej
 • Energia – Cheniere Energy Inc, NRG Energy Inc, Murphy Oil Corp, Valero Energy Corp, Antero Midstream Corp, ConocoPhillips, Williams Companies Inc. i więcej
 • Narzędzia – PPL Corp, Sempra Energy, NRG Energy Inc, Eversource Energy, Public Service Enterprise Group Inc, NextEra Energy Inc, Sempra Energy. I więcej
 • Nieruchomość – Brookfield Property REIT Inc, Brandywine Realty Trust, Utilities Select Sector, CoStar Group Inc, SBA Communications Corp. i więcej

Bez względu na to, jakie akcje wybierzesz, zawsze pamiętaj o tym, jak globalne wydarzenia, takie jak pandemia COV-19, mogą wpłynąć na Twoją inwestycję. Innymi słowy, jest mało prawdopodobne, że w tej chwili wybierzesz jakąkolwiek branżę „plażową” – taką jak linie lotnicze, rejsy wycieczkowe i hotele.

Część 2: Jak wybierać akcje – myślenie o trwałości akcji

Myślenie o trwałości akcji, które Cię interesują, wydaje się dość oczywiste, ale ważne jest, aby spojrzeć na rentowność firmy z biznesowego / inwestycyjnego punktu widzenia.

Zapytaj siebie:

 • „Gdzie firma będzie się znajdować w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat?”
 • „Czy ta firma kiedykolwiek odzyska wysokie ceny akcji z przeszłości?”

Mając to na uwadze, podczas oceny rentowności akcji należy wziąć pod uwagę następujące wskaźniki.

Obecna wartość akcji spółki – w stosunku do historycznych maksimów

Zapasy, podobnie jak inne aktywa, często zmieniają cenę. Jednak jedną z najważniejszych informacji podczas wybierania akcji jest rekordowa cena firmy – w porównaniu z jej obecną wyceną.

Ogólnie rzecz biorąc, uważa się za dobry znak, jeśli dana spółka ma wyższą wycenę niż 12 miesięcy wcześniej. Chociaż na arenie akcji i akcji, nie jest tak okrojony i suchy. Wycena przedsiębiorstwa w dużym stopniu zależy od podaży i popytu na rynku.

Innymi słowy, jeśli więcej osób sprzedaje niż kupuje – cena akcji prawdopodobnie spadnie. Dlatego, gdy jest więcej kupujących niż sprzedających – wartość wzrośnie. Dzieje się tak, ponieważ w drugim scenariuszu zapasy są niedowartościowane.

Są to ważne wskaźniki, na które należy zwrócić uwagę, ucząc się wybierania akcji. Nie daje 100% pewności, że akcje firmy kiedykolwiek zwrócą swoje ceny w dniach świetności. Jednak zawsze lepiej jest być jak najlepiej poinformowanym przy wyborze akcji, w które chcesz zainwestować.

Czy możesz uzyskać dostęp do akcji z rabatem??

Są chwile, kiedy inwestorowi łatwiej jest uzyskać dostęp do akcji po obniżonej cenie. Na przykład, gdy pojawia się globalna wiadomość, taka jak COVID-19.

Spowodowało to, że duże firmy straciły dziesiątki punktów procentowych, głównie z powodu paniki na rynkach.

Byłby to dobry moment, aby kupić akcje po bardzo niskiej okazyjnej cenie, łapiąc załamanie rynku.

Czy jest miejsce na rozwój firmy??

Niektóre z najszybciej rozwijających się firm na całym świecie rosną tak duże, że w końcu wyrównują się. Pomyśl na wzór firmy Microsoft, IBM i Ford.

Chociaż te ogromne firmy mogą oczywiście nadal rozwijać się w każdym kierunku, jest mało prawdopodobne, abyś uzyskał zwroty, jakie miałbyś w okresie rozkwitu firmy. Chyba że pakujesz sobie jakieś przecenione akcje, jak wspomnieliśmy powyżej.

Następnie na drugim końcu skali są znacznie mniejsze firmy. Firmy takie jak Netflix, Uber i Pinterest, które nie istnieją tak długo, jak wspomniani giganci – zamiast tego dopiero rozpoczynają swoją podróż.

Daje to większą szansę na poznanie rosnących punktów rynkowych stosunkowo nowej firmy. Oznacza to, że możesz być w stanie zawiesić się na oczekiwanym i ciągłym wzroście firmy.

Gotowy do zanurzenia się w Giełda Papierów Wartościowych?

Część 3: Jak wybierać akcje – zdywersyfikuj swój portfel

Jeśli chodzi o dywersyfikację portfela inwestycyjnego, powinieneś dobrze rozumieć wykresy cen, analizy fundamentalne i techniczne, raporty o zyskach i nie tylko. Opanowanie wyżej wymienionych narzędzi może zająć miesiące, jeśli nie lata.

Mając to na uwadze, z przyjemnością dowiesz się, że istnieje mnóstwo metod pomocy. Te funkcje pozwalają wybrać akcje i udziały, w które chcesz zainwestować, bez konieczności poznawania szczegółów analizy.

Zacznijmy od indeksów giełdowych, zanim przejdziemy do funkcji Copy Trading i funduszy ETF.

Przemyśl indeksy giełdowe

Wiele osób decyduje się na inwestowanie w akcje za pośrednictwem „indeksu giełdowego”. Jeśli nie jesteś tego świadomy – umożliwia to inwestowanie w wiele firm jednocześnie – przy użyciu tylko jednej inwestycji.

Załóżmy, że jesteś zainteresowany inwestycją w S&Indeks P 500. S&Indeks P obejmuje największe amerykańskie spółki notowane na giełdzie, takie jak; Apple, Microsoft, Facebook i Johnson oraz Johnson.

Uważa się, że indeks ten charakteryzuje się niskim ryzykiem, nie tylko dlatego, że jest zdywersyfikowany na 505 akcji – z których wszystkie kupowałbyś akcje.

Innym popularnym indeksem jest FTSE 100, zawierający 101 akcji największych spółek blue chip z londyńskiej giełdy papierów wartościowych. Takie firmy w indeksie to Royal Dutch Shell, BP, British American Tobacco, Unilever i wiele innych.

Inwestując w takie indeksy, jesteś w stanie zdywersyfikować swój portfel – bez konieczności opanowania analiz i raportów finansowych, aby się zaangażować.

Mówiąc prościej, inwestując w indeks, jesteś w stanie rozłożyć swoje inwestycje w mniejszym stopniu – przy niskich kosztach i maksymalnej ekspozycji. Ogólną koncepcją jest to, że zarówno deprecjacja, jak i aprecjacja akcji równoważą się wzajemnie. Ale z biegiem czasu ta ostatnia wyprzedzi poprzednie.

Wypróbuj funkcję kopiowania transakcji

kopiowanie handlu

Copy Trading to zjawisko, które wywołało duże fale na scenie akcji i akcji. Ta funkcja – oferowana przez wiodącego brokera eToro, umożliwia kopiowanie transakcji doświadczonego inwestora – na zasadzie “ like for like ”.

Idea tej innowacyjnej funkcji jest prosta. Kopiowanie innego inwestora oznacza, że ​​nie musisz już uczyć się narzędzi i wykresów związanych z analizą. Zamiast tego możesz pasywnie inwestować w akcje, decydując się na odzwierciedlenie inwestycji innego inwestora.

Możesz wybrać inwestora na podstawie dostarczonych informacji. Zwykle obejmuje to; na jakich akcjach się koncentrują, na jakim ryzyku lubią podejmować oraz na przeszłych i obecnych wynikach jako „kopiowany trader”.

To tylko kolejny sposób na uzyskanie maksymalnej ekspozycji na różnorodne akcje, bez konieczności rozmieszczania tysięcy, aby kupić pełny udział. Nie tylko to, ale jednocześnie możesz kopiować więcej niż jednego tradera.

Fundusze giełdowe (ETF)

Podobnie jak w przypadku indeksów giełdowych – ETF-y umożliwiają inwestowanie w kilka spółek w ramach jednej inwestycji.

Fundusze ETF są zarządzane przez zarządzających portfelami, którzy zajmują się inwestycją za Ciebie – kupują i sprzedają akcje, gdy uznają to za konieczne. Przekonasz się, że różne fundusze ETF koncentrują się na różnych rzeczach.

Na przykład niektórzy będą monitorować określone indeksy rynkowe, takie jak FTSE 100. Podczas gdy inni mogą śledzić określone sektory, takie jak sektor materiałów, opieki zdrowotnej lub technologii.

Ponadto niektóre fundusze ETF skoncentrują się wyłącznie na spółkach, które wypłacają wysokie kolumny dywidend. Inwestowanie w akcje w ten sposób to świetny sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego bez konieczności samodzielnego decydowania o tym, które akcje wybrać.

Eliminuje to potrzebę wykonywania wielogodzinnych badań pod koniec lub doskonalenia umiejętności analizy technicznej.

Część 4: Jak wybierać akcje – wykorzystanie analizy fundamentalnej i technicznej

Najbardziej doświadczeni inwestorzy pytając, jak wybrać akcje, powiedzą Ci, że musisz przeprowadzić wiele badań. W końcu ważne jest, aby podejmować decyzje na podstawie wyników finansowych firmy, aby przewidzieć rentowność akcji firmy.

Jak już powiedzieliśmy, czytanie rynków i analizowanie wyników finansowych firmy może zająć lata. Nie wspominając o możliwości spekulacji na temat długoterminowej opłacalności zakupu akcji.

Przyjrzyjmy się, jak możesz wykorzystać analizę fundamentalną i techniczną, aby pomóc Ci w realizacji Twojej misji, aby dowiedzieć się, jak wybierać akcje.

Jakie elementy sprawiają, że zapasy są wartościowe?

Wartość zapasów oblicza się na podstawie relacji między popytem a podażą na danym rynku.

Jeśli popyt na akcje jest wysoki – cena zwykle wzrośnie. W związku z tym obywa się bez tego, że jeśli popyt na akcje jest niski – cena zwykle jest niższa.

Niektórzy inwestorzy koncentrują się na skromniejszych spółkach, mając na uwadze, że mają one potencjał wzrostu. Inni wolą od samego początku inwestować w akcje z bezpiecznymi i solidnymi podstawami.

To prowadzi nas do tego, jak możesz ustalić, czy akcje są zawyżone, czy niedowartościowane.

Rozpoznawanie zapasów zawyżonych i niedowartościowanych

Aby ustalić, czy akcje są przeszacowane lub niedowartościowane, najlepiej zacząć od analizy technicznej i fundamentalnej. Obydwa, które omówimy bardziej szczegółowo w dalszej części.

Korzystanie z analizy dostępnej na wyciągnięcie ręki to naprawdę jedyny sposób, aby uzyskać pełny obraz rynku, na którym handlujesz.

Aby wyjaśnić, badanie wartości akcji nie oznacza, że ​​musisz znaleźć najtańsze akcje. Zamiast tego szukasz najlepszych akcji – wycenianych poniżej godziwej ceny aktywów.

Chodzi o to, że z czasem wartość rynkowa poprawi się sama – odzwierciedlając prawdziwą wartość. Osiąga się to, decydując się na zajęcie długiej pozycji na niedowartościowanych akcjach, zanim powrócą one do swojej wewnętrznej ceny akcji.

Analiza fundamentalna: odgórna kontra oddolna

Istnieją dwie ścieżki, którymi można się kierować, rozpoczynając badania w zakresie analizy fundamentalnej – „oddolne” i „odgórne”.

Na wypadek, gdybyś nie słyszał o tych podejściach do analizy fundamentalnej, pozwól nam wyjaśnić trochę więcej o każdej metodzie.

Metoda odgórna

Zacznijmy od podejścia odgórnego, które jest zdecydowanie najmniej czasochłonne. To sprawia, że ​​jest odpowiedni dla początkujących lub doświadczonych inwestorów, którzy chcą uzyskać pełny obraz – szybko.

Podejście odgórne zwykle obejmuje analizę takich rzeczy, jak produkt krajowy brutto (PKB) i wzrost gospodarczy.

Oprócz tego, przed podjęciem ostatecznej decyzji o tym, której firmie lub branży poświęcić uwagę – warto przeanalizować stopy procentowe i politykę pieniężną. Dodatkowo weź pod uwagę inflację, rentowności i ceny obligacji.

Nie wiesz, jak zacząć analizować zyski firmy? Nie bój się. W dalszej części tego przewodnika Jak wybierać akcje zamierzamy rzucić nieco światła na sposób oceny wyników finansowych firmy.

Metoda oddolna

Korzystanie z tego typu analizy nie koncentruje się na podstawach branży ani całkowicie na warunkach rynkowych. Głównym celem jest określenie, jak konkretna firma wypada na tle konkurencji.

Jeśli brzmi to bardziej w Twoim stylu, możesz zacząć swoje oddolne podejście do analizy, patrząc bardziej na finanse.

Aby dać ci pomysł – musisz zbadać produkty firmy, zarządzanie i różne wskaźniki finansowe.

Wskaźniki finansowe omówiliśmy w dalszej części tego przewodnika, więc trzymaj się nas.

Czy analiza techniczna pomoże mi wybrać akcje?

W tej sekcji wyjaśnimy, jak wybierać akcje, wykorzystując w pełni potencjał analizy technicznej.

Krótko mówiąc, Twoim celem jest skoncentrowanie się na ruchach akcji i dostępnych danych cenowych. Innymi słowy, wzorce i trendy wskazujące na ruchy rynkowe w przyszłości.

Inwestorzy identyfikują trendy za pomocą różnych wskaźników technicznych, więc najlepszym rozwiązaniem jest użycie więcej niż jednego.

Aby pomóc Ci zdecydować, która strategia może być dla Ciebie najlepsza po stronie analizy technicznej, przygotowaliśmy listę najbardziej przydatnych narzędzi do rozważenia.

 • Względny wskaźnik siły (RSI) – RSI jest szeroko stosowany do zilustrowania warunków rynkowych i dynamiki akcji, a także do podkreślenia potencjalnie niebezpiecznych zmian cen
 • Chmura Ichimoku – Ten wskaźnik dotyczy poziomu oporu i wsparcia aktywa. Wskaźnik prognozuje dynamikę cen i oferuje sygnały, które pomogą Ci w procesie decyzyjnym

Wykres chmury ichimoku

 • Wykładnicza średnia krocząca (EMA) – EMA monitoruje ważne zmiany na rynku – oceniając ich zasadność
 • Średnia krocząca (MA) – MA eliminuje dodatkowy „szum” związany z krótkoterminowymi skokami ceny akcji – koncentrując się na kierunku określonego trendu cenowego
 • Ruchoma średnia dywergencja konwergencji (MACD) – MACD identyfikuje zmiany w tempie. Uzyskuje się to, biorąc dwie różne średnie kroczące – i porównując je ze sobą
 • Oscylator stochastyczny – Oscylator stochastyczny ilustruje trend i siłę pędu aktywa. Osiąga się to poprzez porównanie różnych przedziałów cenowych z ceną zamknięcia aktywa. Odbywa się to przez pewien czas
 • Średni indeks kierunkowy – Ten indeks pokazuje siłę trendu cenowego i pomoże Ci zdecydować, czy oczekuje się kontynuacji trendu spadkowego czy wzrostowego
 • Zniesienie Fibonacciego – Zniesienie Fibonacciego określa stopień, w jakim rynek prawdopodobnie poruszy się wbrew obecnemu trendowi cenowemu
 • Wstęgi Bollingera – Wstęgi Bollingera są przydatne do spekulacji na temat długoterminowych zmian cen akcji. To sprawia, że ​​jest to bardzo korzystne dla określenia, kiedy dany składnik aktywów działa poza zwykłym poziomem cen akcji.

wstęgi Bollingera

 • Odchylenie standardowe – Ten wskaźnik techniczny jest przydatny do obliczania wielkości zmian cen, ułatwiając ustalenie, jak prawdopodobne jest, że zmienność będzie miała wpływ na cenę w dalszej części linii.

Analiza fundamentalna kontra analiza techniczna: The Lowdown

Jeśli chodzi o skuteczne wybieranie akcji, ważne są zarówno analiza fundamentalna, jak i techniczna. Nie możemy tak naprawdę powiedzieć, że jeden jest lepszy od drugiego – ponieważ oba są bardzo różne.

To, której kategorii analizy zdecydujesz się użyć, zależy ostatecznie od Ciebie – a raczej zależy to od Twojej osobistej strategii.

Ogólnie rzecz biorąc, długoterminowi inwestorzy i inwestorzy wybierają podejście do analizy fundamentalnej. Podczas gdy osoby stosujące strategię krótkoterminową zwykle koncentrują się na analizie technicznej.

Mimo to nadal uważamy, że możesz zoptymalizować każde przedsięwzięcie inwestycyjne, korzystając z obu. W ten sposób jest mało prawdopodobne, że przegapisz ważne informacje dotyczące akcji, w które inwestujesz finansowo.

Ilościowe i jakościowe czynniki zapasów

Zacznijmy od wyjaśnienia, że ​​„czynnik ilościowy” to matematyczny wynik decyzji, którą można zmierzyć. Mówiąc prościej – czynniki ilościowe są zwykle częścią analizy finansowej – celem jest właściwa ocena sytuacji.

„Czynnik jakościowy” jest wynikiem niemożliwego do zmierzenia wyboru – takiego jak inwestorzy, moralność i produkty.

Podajmy kilka przykładów każdego z nich, zaczynając od czynników jakościowych.

Czynniki jakościowe

 • Wiadomości finansowe – Przy wyborze akcji ważne jest śledzenie najnowszych wiadomości. Jak już powiedzieliśmy, wiadomości i niepokoje mogą powodować dużą zmienność. Innymi wydarzeniami, na które należy zwrócić uwagę, byłyby zmiany gospodarcze – takie jak zmiany stóp procentowych.
 • Wiadomości firmowe – Wiadomości firmowe, takie jak oszukańcze działania, naruszenia danych i warunki w warsztatach, mogą mieć ogromny wpływ na wartość akcji. Na przykład akcje BooHoo spadły o 19,5% po wybuchu skandalu związanego z warunkami pracy w zakładzie. Innym przykładem jest Facebook, którego akcje spadły o ponad 7% po doniesieniach o naruszeniu prywatnych danych.
 • Zmiany kadrowe – Należy zwrócić uwagę na zmiany w strukturze zarządzania firmą. Krótko mówiąc, zmiany personalne mogą zmienić ogólne postrzeganie biznesu przez rynek – co z kolei będzie miało bezpośredni wpływ na ceny akcji.

Czynniki ilościowe

 • Zmiana zarobków – Ważną częścią analizy fundamentalnej jest uważanie na zyski firmy. Na przykład, jeśli zyski spółki spadną, ale koszt akcji nie zostanie skorygowany – to naprawdę mocna wskazówka, że ​​szerszy rynek jest zwyżkowy dla firmy.
 • Dywidendy – Jak powiedzieliśmy wcześniej, dywidendy to Twój udział w zyskach firmy – które są rozdzielane między akcjonariuszy. Można to również osiągnąć za pośrednictwem ETF, który koncentruje się głównie na akcjach wypłacających dywidendę.
 • Bilans przedsiębiorstwa – Bilans przedsiębiorstwa zasadniczo podsumowuje jej sytuację finansową – obejmuje długi i aktywa. Te bilanse odzwierciedlają przyszłe zyski, które mają wpływ na cenę akcji.

Gotowy do zanurzenia się w Giełda Papierów Wartościowych?

Część 5: Jak wybierać akcje – przeanalizuj wyniki finansowe firmy

Mając wiele porad, jak wybierać akcje – musimy wspomnieć o wynikach. Innym sposobem, aby pomóc sobie w podjęciu decyzji, jest zapoznanie się ze szczegółami dotyczącymi działalności finansowej firmy – przeszłej i obecnej.

Chcemy przez to dać sobie jasny obraz zadłużenia firmy w porównaniu z wartością jej akcjonariuszy. Większość firm ma niewielkie zadłużenie, więc Twoim zadaniem jest oszacowanie, ile jest za dużo.

Poniżej wymieniliśmy niektóre z najbardziej pomocnych wskaźników, których można użyć podczas analizy wyników finansowych firmy.

Wskaźnik P / E – stosunek ceny do zysku

Wskaźnik ceny do zysków (P / E) jest przydatny do zestawiania ceny dwóch różnych akcji w określonym sektorze. Ten współczynnik ilustruje, ile musiałbyś wydać, aby zarobić dolara.

To świetne narzędzie do określenia, czy firma znajduje się w obozie zawyżonym, czy niedoszacowanym. Osiąga się to poprzez ocenę historycznych danych cenowych i średnich.

Wskaźnik D / E – wskaźnik zadłużenia do kapitału własnego

Wskaźnik zadłużenia do kapitału własnego oblicza aktywa firmy w stosunku do jej zadłużenia. To pokaże Ci poziom wyników firmy w porównaniu z jej rywalami.

Jeśli wskaźnik wydaje się zaniżony – może to wskazywać, że większość kapitału spółki pochodzi od jej udziałowców.

Mając to na uwadze, stosunek uważany za zły lub dobry jest całkowicie zależny od konkretnej branży. Na przykład branża nieruchomości regularnie korzysta z ogromnych pożyczek, aby opłacić nowe przedsięwzięcia – więc niekoniecznie zobaczysz duży dług jako sygnał ostrzegawczy.

Wskaźnik ROE – zwrot z kapitału

Zadaniem zwrotu z kapitału jest przedstawienie w formie procentowej kapitału przedsiębiorstwa w odniesieniu do potencjalnej rentowności.

Sprawdzając ROE masz większą szansę na rozszyfrowanie, czy firma samodzielnie generuje wystarczające dochody – w porównaniu z inwestycjami udziałowców.

Wskaźnik PEG – cena / zysk do wzrostu

Cena / zysk do wzrostu oblicza wspomniany powyżej wskaźnik P / E w porównaniu z rocznym zyskiem na akcję (EPS).

Jeśli nadal zastanawiasz się, które akcje mogą Ci się spodobać – wskaźnik PEG z pewnością powinien być częścią Twojej strategii inwestycyjnej. PEG doskonale nadaje się do pokazywania prawdziwej i uczciwej wyceny akcji.

Wskaźnik P / B – cena do rezerwacji

Stosunek ceny do wartości księgowej oblicza cenę księgową firmy na podstawie bieżącej wartości rynkowej.

Jeśli widzisz wskaźnik wyższy od 1 – oznacza to akcje, które są uważane za zawyżone. Ponownie musisz wziąć pod uwagę, z jakim konkretnym sektorem masz do czynienia.

Aktualny stosunek

Bieżący wskaźnik wskazuje, czy zadłużenie firmy może być pokryte przez dostępne aktywa.

Cena akcji i wskaźnik płynności są ze sobą powiązane. Jeśli bieżący wskaźnik jest na niskim poziomie – są szanse, że wartość akcji będzie nadal spadać.

Czy firma jest stabilna??

Jak już zapewne wiesz, istnieje więcej niż jeden sposób korzystania z analizy podczas nauki wybierania akcji. Wiedza o tym, czy firma wydaje się stabilna, może tylko pomóc w wyborze odpowiednich akcji.

Jednym z najlepszych sposobów oceny stabilności firmy jest przyjrzenie się historycznym zmianom cen i szerszym niepowodzeniom na giełdzie. Powinieneś sprawdzić, czy firma wyzdrowiała, a jeśli tak, to jak szybko i łatwo. Czyniąc to, porównujesz kurs akcji wtedy i teraz – aby uzyskać pełny obraz.

Część 6: Jak wybierać akcje – 4 wskazówki, jak zacząć dzisiaj!

wskazówka, jak wybierać akcje

W ostatniej części naszego przewodnika „Jak wybierać akcje” przedstawiliśmy cztery przydatne wskazówki, które zapewnią, że Twoja kariera w handlu akcjami będzie przebiegać na właściwej stopie!

1. Znajdź dobrego brokera, u którego możesz się zarejestrować

Najlepiej byłoby poszukać brokera posiadającego licencję od organu regulacyjnego. Powodem, dla którego lepiej jest trzymać się licencjonowanych brokerów, jest to, że są oni prawnie zobowiązani do przestrzegania zasad, takich jak segregacja funduszy klientów – trzymanie pieniędzy z kapitału firmy.

Co więcej, wszystkie licencjonowane platformy transakcyjne muszą przestrzegać zasad „poznaj swojego klienta” (KYC) – zapobieganie praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i oszustwom itp. Musisz również rozważyć, czy platforma jest w stanie zaoferować akcje, które Cię interesują w handlu / inwestowaniu w.

I oczywiście upewnij się, że korzystasz z brokera, który oferuje niskie opłaty. eToro, na przykład pozwala na zakup ponad 1700 akcji w 100% bez prowizji. Gwarantuje to, że Twoje zyski nie zostaną zjadane przez nieuniknione opłaty maklerskie.

eToro – najlepszy broker giełdowy w Wielkiej Brytanii (0% prowizji i bez opłaty skarbowej)

broker etoro

eToro od lat dowiodło swojej wiarygodności w branży giełdowej – zalecamy wypróbowanie ich.

Twój kapitał jest zagrożony. Mogą obowiązywać inne opłaty

2. Poznaj tajniki rynku

Poznanie tajników akcji nie musi być kosztowną lekcją tego, czego nie robić. Zamiast tego na naszej stronie internetowej znajduje się mnóstwo materiałów edukacyjnych, które nauczą Cię jak radzić sobie w zaciszu własnego domu – zanim zaryzykujesz swój kapitał.

Oprócz materiałów, które oferujemy w Trading Education, warto również zaopatrzyć się w odpowiednią książkę o tym, jak wybierać akcje.

Niektóre z najlepszych książek, które lubimy, to:

 • Inwestowanie w akcje dla opornych – Paul Mladjenovic
 • Inteligentny inwestor Ostateczna księga inwestowania w wartość. Księga praktycznych porad – autorstwa Benjamina Grahama i Jasona Zweiga
 • Zwycięstwo na Wall Street – Martin Zweig
 • Kiedy sprzedawać: strategie wewnętrzne przynoszące zyski giełdowe – autor: Justin Mamis
 • Irrational Exuberance: 3rd edition Revised and Expanded Third Edition – autorstwa Roberta J. Shillera
 • Jak zarabiać na giełdach – autor: William O’Neil

Jeśli chodzi o wiadomości, wielu inwestorów zwraca się do Google Finance, CBS MoneyWatch i Yahoo Finance. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje finansowe, zapoznaj się zarówno z Bloomberg, jak i Wall Street Journal.

Oprócz szerokiej gamy dostępnych książek, kursów i filmów edukacyjnych możesz wypróbować konto demo, aby skorzystać z bezpłatnych ćwiczeń.

Przeczytaj także: Inwestuj jak Peter Lynch – ekspert w doborze akcji

3. Zapoznaj się z analizą podstawową i techniczną

Szczegółowo omówiliśmy analizę fundamentalną i techniczną, abyś zrozumiał, jak pomocna jest przy wybieraniu akcji – a także kiedy trzymać lub odpuszczać.

Dlatego ważne jest, abyś miał przynajmniej podstawową wiedzę na temat obu form analizy. To znacznie zwiększy Twoje szanse na wybranie najlepszych akcji i prawidłowe wyczucie czasu na rynku.

Najlepsi inwestorzy szczegółowo analizują wyniki finansowe firmy – uwzględniając różne wskaźniki, które ilustrują wzrost, wartość rynkową i stabilność.

Jak już powiedzieliśmy, inwestorzy giełdowi używają wykresów i narzędzi do poszukiwania zakresów i trendów handlowych. Jeśli potrzebujesz podsumowania najpopularniejszych narzędzi analizy technicznej, przejdź się dalej w górę tej strony.

4. Stwórz strategię zarządzania ryzykiem

Kolejną ważną wskazówką podczas nauki wybierania akcji jest stworzenie strategii zarządzania ryzykiem, której należy się trzymać. Dzieje się tak, ponieważ wartość zapasów zmienia się regularnie pod wpływem wpływów zewnętrznych. W związku z tym scena giełdowa wiąże się z pewnym ryzykiem.

Wybierając własne akcje, będzie oczywiste, że oprócz dobrych, są też złe i brzydkie.

Oznacza to, że jest kilka firm, które są wypierane przez konkurencję. Są też firmy, które zmagają się pod nowym kierownictwem i te, które stosują prehistoryczne modele biznesowe, które po prostu nie działają w dzisiejszych czasach.

Mając to na uwadze, najskuteczniejszą strategią zarządzania ryzykiem jest jak największa dywersyfikacja. Twój portfel powinien zawierać mnóstwo akcji z różnych rynków i sektorów. Wejdź na wyższy poziom, kupując akcje z kilku giełd i regionów.

Gotowy do zanurzenia się w Giełda Papierów Wartościowych?

Jak wybierać akcje: pełne wnioski

Masz to. Wybieranie akcji nie powinno być tylko próbą wkroczenia w ciemną sprawę – w końcu w grę wchodzą pieniądze.

Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy akcje są opłacalną inwestycją dla Ciebie, jest odrobienie pracy domowej na temat danej firmy.

Istnieje mnóstwo różnych sposobów, w jakie możesz zdobyć wiedzę na temat tajników akcji. Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest ocena ogólnych wyników finansowych i stabilności firmy.

Oznacza to przyjrzenie się księgom firmy, zarządzaniu długiem i różnym innym wskaźnikom w celu uzyskania pełnego obrazu stanu jej zasobów. Podsumowując, po prostu upewnij się, że unikasz prześwietlenia jednej lub dwóch akcji. Zamiast tego zbuduj wysoce zdywersyfikowany portfel, aby ograniczyć długoterminowe ryzyko.

FAQs

Jak mogę wybrać najlepsze akcje?

Najlepszym możliwym startem, jaki możesz sobie dać przy wyborze akcji, jest odrobienie pracy domowej w firmie. Na przykład pomocne może być przyjrzenie się wynikom finansowym i danym historycznym, które pokażą, jak radzili sobie ze wzlotami i upadkami w przeszłości.

To, co jest uważane za zróżnicowany portfel akcji?

Zróżnicowany portfel akcji to w istocie posiadanie wielu różnych akcji w koszyku inwestycyjnym – w celu uzyskania maksymalnej ekspozycji na rynkach. Na przykład możesz mieć 100 akcji z wielu różnych sektorów, rynków i krajów.

Co się stanie, jeśli nie stać mnie na pełny udział?

Wielu inwestorów decyduje się teraz na inwestowanie w fundusze typu ETF (Exchange Traded Funds). Fundusze ETF będą śledzić S&Na przykład indeks P 500, który zawiera 505 akcji różnych firm. W ten sposób możesz inwestować w wiele dużych akcji – poprzez jedną transakcję. Lub możesz skorzystać z brokera internetowego, takiego jak eToro, który obsługuje ułamkowe akcje. Oznacza to, że „ułamek” akcji można kupić już od 50 USD.

Jaki jest najlepszy towar do wyboru?

Nie ma twardej i szybkiej odpowiedzi na to pytanie – wszystko zależy bowiem od własnych celów finansowych i apetytu na ryzyko. Jeśli naprawdę masz problem z wyborem pojedynczych akcji do kupienia, sugerujemy wybór funduszu indeksowego.

Czy ważne jest, aby wybierać akcje, które przynoszą dywidendę??

Nie. Wybór akcji z dywidendami niekoniecznie oznacza większe zyski. Niektóre z największych firm typu „blue chip” na świecie nie wypłacają ani centa dywidendy – zamiast tego wykorzystują te pieniądze na rozwój biznesu. Alternatywnie możesz wybrać odpowiedni ETF – dający dostęp do setek, jeśli nie tysięcy akcji wypłacających dywidendę.

Czytaj więcej:

11 Najlepszych Akcji Konopi W 2020 roku

Handel akcjami: jak handlować akcjami, jak przetrwać handel akcjami

15 najlepszych akcji o średniej kapitalizacji do kupienia w 2021 r

Jakie akcje kupić w 2021 roku?

Siedem największych spółek wzrostowych, które warto zainwestować w 2021 r

Stock Trading UK dla początkujących 2021

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Please Follow Us
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner