Dlaczego jest tak wiele kryptowalut? [Historia Crypto]

Kryptowaluty i technologia będąca ich podstawą Blockchain jest powszechnie znana jako jedna z najbardziej innowacyjnych technologii XXI wieku. Wychodząc z niejasnego i wysoce krytykowanego tła, technologia ta nieumyślnie stała się siłą, z którą należy się dziś liczyć. Wiele osób postrzega kryptowalutę jako rozwiązanie problemu dewaluacji – głównego problemu, z którym na co dzień borykają się konwencjonalne waluty fiducjarne. Pomysł posiadania jednej zdecentralizowanej waluty akceptowalnej na całym świecie spodobał się wielu ludziom. Jednak obecna sytuacja w przestrzeni kryptograficznej jest daleka od tych oczekiwań. Kryptowaluty na świecie pokonują obecnie całkowitą liczbę dostępnych walut fiducjarnych przy około 36 kryptowalutach do 1 fiat.

Pozostaje więc pytanie; Dlaczego jest tak wiele kryptowalut? 

Zanim przejdziemy do tego kluczowego pytania, zapoznajmy się przede wszystkim z historią kryptowalut.

Dlaczego jest tak wiele kryptowalut

Historia kryptowalut

Wiele osób przypisuje pierwszą kryptowalutę, jaką kiedykolwiek stworzono, anonimowemu założycielowi Bitcoin Satoshi Nakamoto, kiedy po raz pierwszy opublikował Białą Księgę Bitcoin w 2008 roku. Jednak teoretyczny aspekt kryptowalut sięga wczesnych lat 80-tych. Wolę nazywać je „Era sprzed bitcoina„. Teoretyczny aspekt kryptowalut został po raz pierwszy zaproponowany jako rozwiązanie tego, co nazwano wadami tradycyjnego pieniądza fiducjarnego. Teorie zostały zaprojektowane przy użyciu zarówno zasad matematycznych, jak i komputerowych.

Pierwsza praktyka kryptowaluty została przeprowadzona przez amerykańskiego kryptografa Davida Chauma. Opracował algorytm, który obecnie służy jako podstawa szyfrowania internetowego, jakie znamy dzisiaj. Algorytm umożliwił przechowywanie informacji w bezpieczny i niezmienny sposób. W tamtych czasach pieniądze przesyłane w ten sposób były znane jako „zaślepione pieniądze”.

Era sprzed bitcoina

Pod koniec lat 80., z pomocą kilku zwolenników, Chaum przeniósł się do Holandii, gdzie założył DigiCash. Jednak w przeciwieństwie do współczesnych kryptowalut, DigiCash nie był zdecentralizowany. Mówiąc najprościej, nadal był dość podobny do banków centralnych. Biorąc pod uwagę to jako poważny problem i okropny płacz holenderskiego banku centralnego, DigiCash zamknął sklep w latach 90..

Oprócz DigiCash, w tym samym czasie pojawiło się kilka innych wirtualnych walut.

Wei Dai opublikował białą księgę dotyczącą b-money. Biała księga zawierała kilka cech wspieranych przez współczesne kryptowaluty, takich jak decentralizacja i anonimowość. Niestety, b-money nigdy nie trafiło na rynek.

Nick Szabo, współpracownik Chaum również zaprojektował i wdrożył kryptowalutę znaną jako Bit Gold. Krypto wykorzystywało również technologię blockchain jako technologię podstawową. Krypto cieszyło się przez jakiś czas adopcją, ale obecnie nie jest już używane. Inne obejmują rosyjskie WebMoney i e-gold w Stanach Zjednoczonych. 

Pomimo kilku prób stworzenia kryptowalut w „erze przed bitcoinem”, Bitcoin jest obecnie postrzegany jako pierwsza w historii nowoczesna kryptowaluta. Dzieje się tak, ponieważ łączy w sobie kilka ważnych funkcji, takich jak decentralizacja, anonimowość, rzadkość, niezmienne prowadzenie dokumentacji itp. Wiele szkół myśli postrzega ją jako jedyną prawdziwą kryptowalutę, a wielu nazywa ją „King Crypto”. 

Dlaczego jest tak wiele kryptowalut

Bitcoin

Bitcoin, jak wspomniano wcześniej, został po raz pierwszy opisany w białej księdze opublikowanej w 2008 roku przez Satoshi Nakamoto. Kryptowaluta została następnie uruchomiona w 2009 r., A kilka innych alternatyw, takich jak Litecoin, w 2010 r. W 2012 r. Bitcoin przyciągnął uwagę kilku klientów instytucjonalnych, takich jak WordPress, Microsoft, Expedia i kilkunastu innych. W 2017 roku Bitcoin stał się jeszcze bardziej popularny, gdy jego cena wzrosła do prawie 20000 USD.

Rządy na całym świecie wywierają obecnie ogromny wpływ na fundusze obywateli, co skutkuje takimi problemami, jak dewaluacja, między innymi. Wielu entuzjastów kryptowalut postrzega przestrzeń kryptograficzną jako klucz do przeniesienia władzy z rządu z powrotem na przeciętnego człowieka. 

Dlaczego istnieje więcej niż jedna kryptowaluta?

Ponieważ Bitcoin jest nadal najbardziej rozpoznawalnym dostępnym obecnie kryptowalutą, dlaczego istnieje tak wiele kryptowalut, a o wiele więcej pojawia się codziennie? Czy potrzebujemy więcej kryptowalut? Czy Bitcoin nie może odpowiednio zaspokoić potrzeb finansowych globalnych populacji itp.? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tym artykule.

Po pierwsze, dlaczego jest tak wiele kryptowalut? Lub po prostu dlaczego istnieje więcej niż jedna kryptowaluta? Po pierwsze, kryptowaluty na całym świecie mają na celu dostarczanie rozwiązań konkretnych problemów w określonych niszach. Na przykład Bitcoin został zaprojektowany, aby pomóc w płynnych, szybkich i łatwych transakcjach peer-to-peer (P2P). Krypto służy również jako główny magazyn wartości i forma inwestycji.

Z drugiej strony Ethereum ma na celu ułatwienie tworzenia i wdrażania inteligentnych kontraktów. Wiele kryptowalut, takich jak Dash i Electroneum, koncentruje się na pomocy osobom nieposiadającym konta bankowego. Niektóre inne kryptowaluty, takie jak Enjin Coin, pomagają zasilać określony wirtualny ekosystem, podczas gdy celem Elastos jest zasilanie nowego Internetu. Kolejny ważny powód, który daje odpowiedź na to pytanie; dlaczego jest tak wiele kryptowalut, to fakt, że kryptowaluty są oparte na technologii blockchain. 

Obecnie codziennie wymyślanych jest więcej przypadków użycia blockchain. Od sektora zdrowia po głosowanie, finanse, logistykę, wydobycie, łańcuch dostaw itp. Z każdym nowym przypadkiem użycia tworzony jest nowy łańcuch bloków, a następnie nowe krypto. Żaden pojedynczy łańcuch bloków nie jest w stanie w pełni uchwycić całego potencjału tkwiącego w tej innowacyjnej technologii. Stąd potrzeba, aby kilka łańcuchów bloków i ich kryptowaluty koncentrowały się na niszy cząstek.

Ile jest kryptowalut?

Według CoinMarketCap (CMC), na dzień 19 sierpnia 2020 roku jest dokładnie 6510 kryptowalut. To całkiem duża liczba, ponieważ codziennie do tej listy dołączają nowe kryptowaluty. Poniżej znajduje się lista 10 najlepszych kryptowalut według dostępnej obecnie kapitalizacji rynkowej.

 • Bitcoin (BTC) – 218,85 miliarda dolarów
 • Ethereum (ETH) – 46,56 miliarda dolarów
 • Ripple (XRP) – 13,07 miliarda dolarów
 • Tether (USDT) – 10,01 miliarda dolarów
 • Chainlink (LINK) – 5,61 miliarda dolarów
 • Bitcoin Cash (BCH) – 5,41 miliarda dolarów
 • Litecoin (LTC) – 4,08 miliarda dolarów
 • Bitcoin SV (BSV) – 3,83 miliarda dolarów
 • Cardano (ADA) – 3,4 miliarda dolarów
 • Binance Coin (BNB) – 3,3 miliarda dolarów

Zalety i wady

Zalety 

 • Szybszy czas transakcji- Całkowicie eliminując potrzebę pośredników, transakcje mogą być teraz przeprowadzane w czasie rzeczywistym za pomocą kryptowalut. Jest to również możliwe dzięki technologii blockchain.
 • Niższe koszty transakcji – Przesyłanie środków za pomocą kryptowalut pomaga drastycznie obniżyć koszty w porównaniu z konwencjonalnymi transgranicznymi przelewami fiducjarnymi.
 • Prywatność – Oprócz powyższych zalet kryptowaluty zapewniają użytkownikom możliwość przeprowadzania poufnych transakcji. 

Inne ważne zalety to, że Użytkownicy są wyłącznymi kontrolerami swoich funduszy. Transakcje kryptograficzne są również niezmienne, bezpieczne, zdecentralizowane, odporne na inflację itp.

Niedogodności

Chociaż kryptowaluty mają wiele zalet, nadal cierpią z powodu kilku wrodzonych problemów.

 • Problemy ze skalowalnością
 • Cyberbezpieczeństwo i ryzyko kradzieży
 • Zmienność
 • Wrogie warunki regulacyjne

Następna duża kryptowaluta

Przestrzeń kryptowalut jest obecnie nasycona wieloma potencjalnie udanymi kryptowalutami. Tak więc oznaczanie jednej kolejnej dużej kryptowaluty nie jest czymś, co należy robić z lekkością. Bitcoin jest obecnie najpopularniejszym dostępnym obecnie krypto, a wszystkie inne kryptowaluty są ogólnie określane jako alternatywne monety „altcoiny”.

Kryptowaluty, które mogą stać się kolejną dużą kryptowalutą, muszą mieć kilka ważnych funkcji. Niestety większość dostępnych obecnie kryptowalut nie spełnia jednego lub więcej z tych kryteriów.

1. Skalowalność

Głównym problemem, z którym boryka się większość platform kryptograficznych i blockchain, jest skalowalność. Kolejna duża kryptowaluta powinna pochwalić się niemal nieskończoną skalowalnością. Oznacza to efektywne przeprowadzenie około kilku milionów transakcji w ciągu zaledwie jednej sekundy. 

2. Decentralizacja

Aby zapewnić decentralizację, siła głosu powinna być rozdzielona między 10 000 a 100 000 wyborców. Aby to osiągnąć, kryptowaluta nie może skorzystać z mechanizmu konsensusu Proof-of-Work (PoW). Dzieje się tak, ponieważ PoW wymaga centralizacji puli. Nie mogą również korzystać z mechanizmu konsensusu Proof of Stake (PoS) lub delegowanego mechanizmu Proof of Stake (dPoS).

3. Szybkie prędkości transakcji

Mowa o potwierdzeniu transakcji w czasie nie dłuższym niż 3 sekundy.  

4. Bez pozwolenia i bez zaufania 

Następna duża kryptowaluta to taka, która będzie zarówno pozbawiona zaufania, jak i bez pozwolenia. Oznacza to, że nie ma formy centralizacji ani kontroli stron trzecich w łańcuchu bloków.  

Ponadto potencjalnie udana kryptowaluta będzie również wymagać niskiego zużycia energii, niewielkich opłat lub żadnych opłat, a także kilku innych funkcji.

Na razie wydaje się, że Ethereum jest na dobrej drodze. Cardano (ADA) ma również ogromny potencjał, aby stać się kolejną dużą kryptowalutą, szczególnie dzięki długo oczekiwanej aktualizacji Shelley.

Na zakończenie

Choć początki są trudne, kryptowaluty na całym świecie (Bitcoin i Altcoins) pozostają tutaj. Chociaż pomysł posiadania jednego uniwersalnego kryptowaluty był wyrażany kilka razy, prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek się to zdarzy, jest dość nikłe. Wyobraź sobie, że tylko jeden bank obsługuje potrzeby finansowe wszystkich ludzi na ziemi lub jedna firma obsługująca taksówki (Uber), która robi to samo na całym świecie. To prawie niemożliwy wyczyn. Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, zaleca się, aby usługodawcy zlokalizowali i obsługiwali określoną niszę.

W najbliższej przyszłości spodziewamy się również większej liczby kryptowalut. Dzieje się tak, ponieważ w miarę tworzenia, projektowania i przemyślania większej liczby przypadków użycia, zostanie opracowanych więcej łańcuchów bloków i narodzi się więcej kryptowalut. Stąd odpowiedź na pytanie, dlaczego kryptowalut jest tak dużo? Chociaż Bitcoin pozostaje pierwszym kryptowalutą, z niecierpliwością czekamy na czas, w którym altcoin zdominuje przestrzeń kryptowalut.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Please Follow Us
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner