Filecoin: Co to jest i dlaczego jest tak popularne w Chinach?

Filecoin ($ FIL) jest tworzony przez Protocol Labs i ma na celu zapewnienie rzeczywistego zastosowania technologii blockchain poza finansami. Jak sama nazwa wskazuje, wszystko sprowadza się do plików. Ale skoro system jest zdecentralizowany, w jaki sposób gwarantuje bezpieczeństwo i dostępność? Czy te, które przechowują pliki, są płatne? Tutaj przyjrzymy się, czym jest Filecoin, a także powodom, dla których stał się on sensacją w Chinach.

Podsumowanie

  • Filecoin to zdecentralizowana sieć przechowywania plików. Użytkownicy płacą za przechowywanie swoich plików, podczas gdy ci, którzy pomagają w przechowywaniu, są nagradzani tokenami $ FIL.
  • Projekt zebrał 200 milionów USD w ramach pierwszej oferty monet (ICO) w 2017 r. Uruchomienie Mainnet nastąpi około godziny 15:00 (UTC) 15 października 2020 r..
  • Filecoin jest już na chińskim radarze od 2018 roku, gdzie chińskie firmy zaczęły sprzedawać usługi wyszukiwania w chmurze Filecoin. Uważa się, że jest łatwiejszy do wydobycia, ponieważ nie są wymagane specjalistyczne urządzenia górnicze.
  • Filecoin jest również popularny w Chinach ze względu na spekulacje ceną tokenów $ FIL. Niektóre giełdy oferują już handel $ FIL na podstawie IOU.

Co to jest Filecoin ($ FIL)?

Filecoin to zdecentralizowana sieć przechowywania plików, która nagradza użytkowników, którzy przechowują pliki. Ci, którzy przechowują pliki, określani są mianem górników pamięci masowej. Użytkownicy płacą za przechowywanie swoich plików, podczas gdy górnicy magazynu są nagradzani za swoją pracę.

Jej rozproszony charakter umożliwia przechowywanie i pobieranie plików w trybie peer-to-peer. Platforma ma natywną wirtualną walutę o nazwie FIL, która służy do nagradzania górników.

Sieć jest inspirowana Web3, zaawansowaną architekturą tworzenia oprogramowania, która eliminuje centralizację. Filecoin może również świadczyć usługi przechowywania plików na innych zdecentralizowanych platformach. Ponadto sieć projektuje sposób na umożliwienie interakcji transakcyjnej z innymi platformami blockchain, promując interoperacyjność.

Czym jest token Filecoin $ FIL?

Token Filecoin $ FIL to natywna wirtualna waluta platformy, która służy do nagradzania górników. Zwróć uwagę, że sieć główna Filecoin jeszcze się nie rozpoczęła i Żetony FIL nie są w obiegu. Jednak, jak widać poniżej, kilka giełd już handluje FIL na podstawie IOU. Oznacza to, że w przyszłości użytkownicy będą otrzymywać tylko tokeny FIL. Jednak nie odstraszyło to entuzjastów, ponieważ FIL ma obroty przekraczające 100 milionów USD co 24 godziny, a ceny wydają się rosnąć..

Po uruchomieniu sieci głównej Filecoin (patrz poniżej), Huobi Global uruchomi $ FIL i otwarty handel, wpłaty i wypłaty. Inne giełdy również pospieszyły, aby wymienić jeden z najczęściej omawianych chińskich projektów od 2017 roku, takich jak giełdy Binance i FTX..

Uruchomienie Filecoin Mainnet

Protokół Labs stał na czele ICO projektu w 2017 roku. Wspierane przez czołowe nazwiska w kapitale podwyższonego ryzyka, takie jak Sequoia i Andreessen Horowitz, zebrano 200 milionów dolarów.

Po ICO nastąpiło przesunięcie sieci testowej do 2019 r. Protokół Labs początkowo obiecał uruchomienie sieci głównej w pierwszym kwartale 2020 r..

Sieć główna Filecoin została uruchomiona w epoce 148 888 – około godziny 15:00 (UTC) 15 października 2020 r. Możesz sprawdzić status sieci tutaj.

Jak działa Filecoin

Dla użytkowników

Użytkownicy platformy są obciążani opłatami za przechowywanie plików. Jednak opłaty za przechowywanie różnią się w zależności od tego, czy użytkownik wybierze prędkość zamiast nadmiarowości i odwrotnie. Na ceny magazynowania wpływa również dostępność i popyt.

Dla górników / dostawców magazynu

W protokole Filecoin dostawcą pamięci może być osoba fizyczna lub organizacja. Jedynym kryterium zostania górnikiem jest wolne miejsce na dysku twardym i połączenie z Internetem. Górnicy będą mieli również dostęp do całej puli użytkowników Filecoin.

Aby zapewnić płynne użytkowanie, sieć zapewnia standardowy interfejs programowania aplikacji dla górników i ogłasza ich dostępność. Bez indywidualnego marketingu dostawcy pamięci masowych polegają na szybkości, przestrzeni dyskowej i niezawodności, aby zmartwić użytkowników i przyciągnąć nagrody.

Filecoin ma funkcję samonaprawy, która automatycznie sprawdza, czy pliki w łańcuchu bloków są poprawnie przechowywane. Ponadto funkcja ta umożliwia sieci wykrywanie wadliwych kopaczy i przesyłanie ich ładunków do innych górników.

Proces samoleczenia generuje ścieżki pokazujące historię górnika w sieci. Dobra reputacja zapewnia im więcej możliwości przechowywania, a tym samym więcej nagród. System wykorzystuje mechanizmy proof-of-file i proof-of-storage, które nie są energochłonne, takie jak mechanizm proof-of-work stosowany przez Bitcoin (BTC).

Oprócz górników ogólnych są też górnicy odzyskujący. Tego typu kopacze muszą mieć dobre połączenie z Internetem, ponieważ wstępnie pobierają najczęściej pobierane pliki i dostarczają je użytkownikom znajdującym się w pobliżu. Następnie są nagradzani za ułatwienie płynnego przepływu ruchu w sieci.

Chiny stawiają wszystko na Filecoin

Górnicy poważnie rozważają Filecoin

Chociaż protokół nie wymaga dostępu do wyspecjalizowanych urządzeń górniczych, Chiny rozważają rozwój sprzętu do kopania Filecoin. Ponadto chińscy inwestorzy już spekulują ceną FIL. W rzeczywistości Chińczycy już interesują się Filecoinem już od 2018 roku, a ponieważ premiera sieci głównej może nastąpić za kilka tygodni, szum tylko się wzmaga..

Na przykład, kiedy firma Protocol Labs ogłosiła program motywacyjny na początku czerwca 2020 r., Chińskie firmy rozpoczęły marketing usług wyszukiwania w chmurze, które użytkownicy mogą zakontraktować i wykorzystać do zapewnienia pamięci masowej użytkownikom Filecoin..

Biorąc pod uwagę popularność wydobywania kryptowalut w Chinach, nie jest zaskakujące, że firmy te osiągnęły sprzedaż w wysokości co najmniej 500 000 USD w ciągu pierwszych kilku dni. Ponadto dane od badaczy blockchain ujawniły, że czołowi górnicy pamięci masowej na Filecoin znajdują się w Chinach. Łącznie ci górnicy odpowiadają za ponad 80 procent mocy eksploracji pamięci masowej sieci testnet przy około 15 petabajtach (15 000 terabajtów).

Jednak ogromne zainteresowanie wydobyciem pamięci masowej w kraju azjatyckim można przypisać zamiłowaniu tego kraju do bitcoinów i innych działań związanych z wydobywaniem kryptowalut. Chociaż handel bitcoinami jest zakazany w Chinach, większość mocy wydobywczej Bitcoin jest nadal skoncentrowana w tym kraju na poziomie około 65 procent.

Ponadto, jeszcze przed uruchomieniem Filecoina, firmy zajmujące się sprzętem górniczym już z wyprzedzeniem sprzedawały swoje produkty. Andy Tian, ​​współzałożyciel 1475, firmy produkującej sprzęt, uważa, że ​​chiński szum wydobywczy Filecoin jest częściowo napędzany faktem, że pomysł wydobycia jest prostszy dla górników detalicznych w porównaniu z wydobywaniem BTC, w których używane są ASIC.

Oczekiwania w Chinach są tak wysokie, że ponad 15 milionów dolarów oprogramowania i sprzętu do wydobywania Filecoin zostało zmagazynowane przez pule wydobywcze czekające na inwestorów i samodzielne wydobywanie. Inne duże firmy wydobywcze BTC, takie jak RRMine, podobno sprzedały 15 milionów dolarów w ramach kontraktów na przetwarzanie w chmurze „w ciągu kilku minut”. RRMine gromadzi również sprzęt do kopania plików FIL.

Niestety, nie ilość wolnego miejsca udostępnianego sieci ma większe znaczenie, ale ilość zapieczętowanych danych. Podczas gdy dostęp do protokołu FIL nie wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, uszczelnianie danych na dysku twardym już tak.

Uszczelnienie można wykonać, wykorzystując moc z procesora lub sprzętu GPU. Jednak wrzucenie do miksu wyspecjalizowanego sprzętu przyspiesza, umożliwiając górnikom zapieczętowanie większej ilości danych w ciągu jednego dnia. W zamian otrzymują też więcej nagród.

Chińskie firmy również spekulują na Filecoin

Ale to nie kończy się na wydobyciu. Blisko 50 giełd kryptowalut w kraju Azji Południowo-Wschodniej, w tym Biki Exchange i MXC Exchange, ma w swoim menu kontrakty terminowe FIL na Tether (USDT). Pamiętaj jednak, że jest to tylko IOU, ponieważ token nie został jeszcze wydany.

Platformy agregujące dane o kryptowalutach, takie jak CoinMarketCap, Feixiaohao, odnotowały wolumen obrotu około 100 milionów dolarów w ciągu 24 godzin. Cena kontraktów terminowych na Filecoin wahała się jednak od 11 do 28 do 18 USD w ciągu kilku dni.

Niektóre firmy zajmujące się umowami w chmurze, np. Mars Finance, przewidują 300-procentowy roczny zwrot dla górników FIL bez podawania ilości tokenów FIL, jaką może przynieść każdy terabajt zakontraktowanej przestrzeni.

Wniosek

Chociaż mainnet i zasady rządzące wydobyciem pamięci nie zostały jeszcze wydane, chińska społeczność od dawna skłaniała się ku Filecoinowi. Niektóre z przyczyn tego szaleństwa mogą wynikać z nierównego krajowego krajobrazu inwestycyjnego w Chinach, który wyalienował osoby z klasy średniej szukające atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych.

Ponadto sztywne stanowisko Chin w sprawie kontroli kapitału skłoniło chińskich inwestorów do poszukiwania renomowanych kryptowalut lub projektów opartych na łańcuchu bloków, które mogą ułatwić finansowe interakcje z resztą świata. Stowarzyszenie Filecoin z wiodącymi firmami venture capital czyni go atrakcyjnym dla chińskiej społeczności. Ponadto jego znacznik wydobywczy ułatwia pracę górnikom detalicznym i inwestorom.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Please Follow Us
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner