Recenzja Ledger Nano X: najlepszy portfel Bitcoin w 2020 roku?

Ledger Nano X to następna generacja portfela sprzętowego z obsługą smartfonów, większym ekranem i większą ilością miejsca na aplikacje. W sprzedaży detalicznej za 119 USD Ledger Nano X jest świetny dla początkujących lub doświadczonych handlowców, którzy handlują więcej niż 3 rodzajami kryptowalut jednocześnie lub dużymi wolumenami w ruchu. Jeśli więcej aplikacji i mobilność nie są dla Ciebie problemem, trzymaj się Ledger Nano S..

W tej recenzji przyjrzymy się zabezpieczeniom, projektowi sprzętu i obsłudze kryptowalut w Ledger Nano X, aby powiedzieć, czy warto kupić to urządzenie, czy nie. Dla Instrukcje konfiguracji i instalacji, zapoznaj się z naszym pełnym przewodnikiem po Ledger Nano X..

Kliknij poniżej, aby kupić!

Kluczowe cechy Ledger Nano X:

Recenzja wideo Ledger Nano X

  • Większy ekran – Wyświetla pełne adresy kryptowalut bez przewijania
  • Wsparcie mobilne – (Android i iOS) wsparcie za pośrednictwem Ledger Live Mobile
  • Więcej miejsca do przechowywania – Zainstaluj do 100 różnych aplikacji na różne monety.
  • Bateria do ponownego naładowania – umożliwia włączenie zasilania urządzenia bez kabla.

Najnowsze funkcje: stawiaj, wymieniaj, zarabiaj i pożyczaj kryptowaluty

Stakowanie i zarabianie

Ledger Live pozwala na obstawianie Tezos ($ XTZ), Tron ($ TRX), Cosmos ($ ATOM) i Algorand ($ ALGO). Użytkownicy mogą zablokować te kryptowaluty, aby zabezpieczyć swoje sieci, aw zamian otrzymają za to odsetki. Ta funkcja rozszerza Ledger do czegoś więcej niż tylko bezpiecznego miejsca do przechowywania kryptowaluty, może nawet pomóc w rozwoju zasobów cyfrowych.

Obstawianie zasobów cyfrowych można wykonać w 3 prostych krokach. Pierwszy, zamroź swoje aktywa, logując się do Ledger Live, wybierając odpowiednie konto dla zasobu, który chcesz postawić i klikając „zdobądź nagrody”. Pojawi się wyskakujące okienko. Tam będziesz mógł wybrać kwotę w portfelu, którą chcesz zamrozić. Po drugie, zagłosuj na swoich walidatorów, którzy będą blokować w Twojej sieci, a kryptowaluta uzyskana dzięki tworzeniu tych bloków zostanie ponownie rozesłana do wyborców. W końcu, odbierz swoje nagrody, klikając „Odbierz” na swoim koncie. Nagrody można odebrać co 24 godziny.

Zamiana

Ledger wydał funkcję Ledger Swap, która umożliwia użytkownikom wymianę ich kryptowalut za pośrednictwem ich partnera Changelly. Jak to działa, wysyłasz swoją kryptowalutę ze swojego urządzenia do Changelly, a Changelly odsyła Ci zamienione kryptowaluty.

Aby skorzystać z tej funkcji, będziesz potrzebować: urządzenia Ledger, Ledger Live, aplikacji do kryptowalut, które chcesz zamienić i odebrać, a na końcu aplikacji do wymiany.

Pożyczanie

Ledger pracuje z Związek ($ COMP) aby umożliwić użytkownikom pożyczanie DAI, USDT i USDC za pośrednictwem protokołu zdecentralizowanych finansów (DeFi) firmy Compound. Celem jest uzyskanie przez pożyczkodawcę rocznej stopy oprocentowania.

Co więcej, korzystanie z Ledger do pożyczania ma wiele zalet:

Kontrola: Masz kontrolę i dowód, że krypto, które pożyczyłeś i wygenerowałeś odsetki, należy do Ciebie. Dzieje się tak, ponieważ pożyczki na Ledger są dokonywane za pośrednictwem Compound, a kiedy pożyczasz na platformie, otrzymujesz w zamian „cTokeny”. Te cTokeny stanowią dowód własności pożyczonych kryptowalut i wygenerowanych odsetek. Te cTokeny są przechowywane przez Ciebie do momentu, gdy chcesz odzyskać pożyczone aktywa i odsetki, a w takim przypadku wszystko, co musisz zrobić, to odesłać cTokeny z powrotem do inteligentnej umowy.

Bezpieczeństwo: cTokeny są przechowywane w portfelach sprzętowych księgi.

Wygoda: Funkcje pożyczkowe Compound są dostępne bezpośrednio w Ledger Live.

Pożyczanie kryptowalut za pomocą Compound i Ledger Live odbywa się w 3 prostych krokach. Po pierwsze, w Ledger Live’s Manager zainstaluj aplikację dla kryptowaluty, którą chcesz pożyczyć i utwórz konto. Po drugie, włącz swoje konto, aby zezwolić inteligentnej umowie Compound na interakcję z Twoim kontem. Na koniec wybierz kwotę kryptowalut, które chcesz pożyczyć i przeprowadź transakcję do Compound, zweryfikuj i zatwierdź transakcję na swoim urządzeniu.

Funkcjonalność związana z bezpieczeństwem

Jednym z głównych powodów zakupu portfeli sprzętowych Ledger jest reputacja firmy w zakresie bezpieczeństwa. Nano X zawiera dwa chipy procesora:

  • Bezpieczny element: ST33J2M0 (bezpieczny) jest niezależnie certyfikowany i przechowuje klucz prywatny oraz podpisuje transakcje
  • System operacyjny: STM32WB55 chip jest odpowiedzialny za zastrzeżony system operacyjny Ledger BOLOS.

Bezpieczne elementy to oddzielne elementy sprzętu (druga warstwa zabezpieczeń) z własną pamięcią masową i ograniczoną funkcjonalnością, której hakerzy nie mogą złamać. Oznacza to, że nawet jeśli Ledger Nano X jest podłączony do zagrożonego urządzenia – takiego jak zhakowany laptop lub telefon, klucze prywatne (= dostęp do funduszy kryptograficznych) nigdy nie zostaną naruszone. Urządzenia takie jak Trezor One i Model T. nie mają bezpiecznych elementów i mają tylko jedną warstwę zabezpieczeń.

Ledger Nano X TeardownKsięga Ledger Nano X Teardown pokazująca układ CC EAL 5+ Secure Element

Ledger Nano X ma również ten sam system operacyjny BOLOS, który znajduje się w Nano S. BOLOS zapewnia prawidłowe wyświetlanie adresów na urządzeniu i obsługuje połączenia z urządzeniami zewnętrznymi.

Podobnie jak w przypadku Nano S, użytkownicy mogą zakładać portfele chronione hasłem oprócz podstawowego kodu PIN. Powiedzmy, że złodziej żąda odblokowania urządzenia, możesz podać mu kod PIN, aby uzyskać dostęp do portfeli z mniejszymi środkami. Ukrywając większość aktywów kryptograficznych za portfelami chronionymi hasłem.

Nano X ma dodatkowo obsługę Bluetooth. Niestety Rekord bezpieczeństwa Bluetooth nie jest nieskazitelny i stanowi nowy wektor ataku na urządzenie. Ledger CTO Nicolas Bacca stwierdził podczas wywiadu, że Bluetooth on Ledger działa przy założeniu, że połączenie zostało naruszone – w żadnym momencie nie będzie w stanie przejąć urządzenia.

Panel sterowania Ledger Nano X BluetoothW Ledger Nano X można wyłączyć Bluetooth

W październiku 2019 Nano X otrzymał CSPN (certyfikat bezpieczeństwa pierwszego stopnia) orzecznictwo wydany przez ANSSI (Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Systemów Informacyjnych). Obecnie ze wszystkich portfeli sprzętowych kryptowalut dostępnych na rynku tylko Nano S i Nano X firmy Ledger mają ten certyfikat. Schemat certyfikacji ocenia wiele aspektów bezpieczeństwa urządzenia, w tym zaporę ogniową, identyfikację, uwierzytelnianie i oprogramowanie wbudowane, poddając je wielu scenariuszom ataków.

Ledger hack

W lipcu 2020 roku Ledger Potwierdzony doszło do naruszenia danych, w wyniku którego nieupoważniona osoba trzecia uzyskała dostęp do bazy danych e-commerce i marketingu Ledger. W rezultacie ujawniono około 1 miliona adresów e-mail, z których 9500 klientów uzyskało dodatkowe informacje, takie jak imię i nazwisko, adres pocztowy, numer telefonu i zamówione produkty..

Ledger zgłosił sprawę władzom i współpracuje z nimi Pomarańczowy Cyberobrona zbadać sprawę. Zespół stale monitoruje również dowody sprzedaży danych w Internecie.

Po naruszeniu danych użytkownicy zgłaszali otrzymywanie wiadomości e-mail i SMS-ów phishingowych, prosząc ich o pobranie nowej wersji oprogramowania Ledger. Jeśli użytkownicy klikną łącze w wiadomości e-mail, zostaną przekierowani do fałszywej sklonowanej wersji witryny Ledger. Następnie, jeśli użytkownicy pobiorą „aktualizację”, która w rzeczywistości jest złośliwym oprogramowaniem, poprosi użytkowników o wyrażenie odzyskiwania w księdze głównej. Wprowadzona fraza odzyskiwania jest następnie wykorzystywana przez atakującego do odzyskania portfela użytkownika i wysłania kryptowalut użytkownika do portfela atakującego. Pełne wyjaśnienie jak działa atak phishingowy, zobacz raport Krakena.

Email phishingowyWiadomość phishingowa wysłana z adresu [email protected]

Zauważamy, że można to dokładniej scharakteryzować jako „naruszenie danych” niż włamanie. Co ważniejsze, to naruszenie nie miało związku ani wpływu na portfele sprzętowe Ledger ani aplikację Ledger Live. Kryptowaluty przechowywane na urządzeniach Ledger nigdy nie były zagrożone.

5/5 Ocena bezpieczeństwa

Obsługa wielu walut

Monety obsługiwane przez Ledger Nano XPełna lista obsługiwanych monet na Księgę można znaleźć tutaj

Ledger ma jedną z najbardziej zróżnicowanych opcji wsparcia dla różnych kryptowalut, takich jak NEO, Vechain i Monero. Dzięki otwartej polityce tworzenia przez zespoły projektowe, Ledger nano X obsługuje ponad 1100 różnych zasobów. Wiele z tych zasobów, takich jak Vechain lub NEO, nie występuje u konkurentów, takich jak Trezor Model T lub KeepKey, co sprawia, że ​​Ledger jest jedynym portfelem sprzętowym dostępnym dla wielu monet. Ogólna zasada jest taka, że ​​Nano X będzie obsługiwać te same zasoby, co Ledger Nano S..

Instalowanie Ledger Live

Interfejs aplikacji Ledger Live

Ledger ma natywną aplikację o nazwie Ledger na żywo aby umożliwić Ci dostęp do kont kryptowalutowych (w tym Bitcoin, Litecoin Ethereum i innych kryptowalut). Ledger Live jest dostępny na wielu platformach, w tym Windows, MacOS, Linux, Android i iOS. Okazało się, że aplikacja Ledger Live jest łatwa w użyciu, ponieważ wyraźnie wyświetla aktywa kryptowalut z wykresami historycznymi. Wysyłanie kryptowalut jest niezwykle łatwe dzięki operacji krok po kroku, która wyraźnie wyświetla adresy nadawcy i odbiorcy. Istnieją również zaawansowane funkcje do ręcznego dostosowywania opłata transakcyjna w sat / bajt.

Ile monet mieści Ledger Nano X Hold?

Jedną ze słabości Nano S jest brak miejsca na zainstalowane aplikacje. Ledger Nano X rozwiązuje ten problem, zwiększając pamięć wewnętrzną do 2 MB. W naszych testach udało nam się zainstalować wszystkie 73 dostępne aplikacje na urządzeniu (Księga główna roszczenia do 100+). Należy zauważyć, że przechowywanie aplikacji jest wygodną funkcją – aplikacje nadal zachowają swoje konta / salda kryptowalut, nawet jeśli zostaną odinstalowane.

Czy Ledger Nano X obsługuje Ethereum i ERC-20?

We wrześniu 2019 Ledger dodał natywny portfel Ethereum do najnowszej wersji Ledger Live 1.14.0, która dodaje obsługę 22 monet i ponad 1250 tokenów ERC-20. Pozwala to na bezpośredni dostęp do tokenów i ethereum w podróży bez konieczności korzystania z interfejsu innej firmy, takiego jak MyEtherWallet. Jest to mile widziana aktualizacja dla użytkowników Nano X, którzy wcześniej musieli używać różnych interfejsów w zależności od kryptowaluty, z którą chciałeś wchodzić w interakcje. Z pewnością będzie również mile widziany dla nowicjuszy w kryptowalutach, którzy mogą być zdezorientowani przez różne interfejsy.

Jedną z naszych skarg jest to, że Ledger Nano X musi wprowadzić osobne konto każdej aplikacji – coś, co nie jest konieczne w Trezor Model T.

Czy Ledger jest gotowy na Ethereum 2.0?

Ethereum 2.0 pojawi się wkrótce z pierwszym łańcuchem beacon fazy 0, który zostanie uruchomiony w grudniu 2020 r. W tym celu gracze Ethereum muszą zdeponować co najmniej 32 Ether na łańcuchu beacon, korzystając z umowy depozytowej. Dlatego Ledger zaktualizował nową wersję oprogramowania sprzętowego Nano X 1.2.4-5, w której aktualizacja aplikacji Ethereum do wersji 1.6.0 umożliwia użytkownikom podpisywanie transakcji depozytu bezpośrednio w Ledger Nano X. Ta funkcja jest EKSKLUZYWNY do Ledger Nano X.

W przyszłości użytkownicy będą mogli używać swojego Ledger Nano X do uzyskiwania klucza publicznego Ethereum 2.0 i sprawdzania, czy klucz publiczny do wypłaty użyty w umowie depozytu faktycznie należy do urządzenia Ledger. Zespół Ledger pracuje również nad drugą aplikacją Ethereum, która umożliwiłaby stakerom bezpieczne podpisywanie bloków w Beacon Chain.

5/5 Obsługa wielu walut

Projektowanie sprzętu

Interfejs wprowadzania PIN Ledger nano X.Wprowadzanie odbywa się za pomocą dwóch okrągłych przycisków

Nowy Ledger Nano X ma dwa przyciski sprzętowe – ukryte w okrągłym kształcie trzpienia pokrywy. Te dwa przyciski umożliwiają nam dostęp do menu (przytrzymaj oba przyciski), dokonywanie wyborów (naciskanie obu przycisków), a nawet wprowadzanie fraz odzyskiwania (użyj przycisków do przewijania). Okazało się, że wprowadzanie kodów PIN i fraz odzyskiwania jest żmudne przy użyciu tylko 2 przycisków – być może ekran dotykowy lub dodatkowe przyciski mogłyby pomóc.

Nano X ma większy ekran o wyższej rozdzielczości. Oznacza to, że pełne adresy kryptowalut można przesuwać bez przewijania – coś, czego bardzo brakowało w Nano S.

Nano X wykorzystuje nowoczesny interfejs USB-C do ładowania i podłączania do komputera. Jest to mile widziana aktualizacja, ponieważ świat komputerów przenosi się na USB-C.

4/5 do projektowania sprzętu

3,5 / 5 łatwości obsługi

Mobilność

Ledger nano X

Ledger Nano X może być używany z urządzeniami mobilnymi, a transakcje można wysyłać w podróży za pomocą aplikacji Ledger Live na urządzenia mobilne. Okazało się, że ta funkcja jest bardzo sytuacyjna. Podczas gdy wysyłanie kryptowalut w podróży jest pomocne z bezpieczeństwem, jakie zapewnia Nano X, wygoda jest niewystarczająca w porównaniu z portfelami mobilnymi, takimi jak portfel Enjin. Potrzebny jest zestaw potwierdzający separację: odblokuj urządzenie za pomocą kodu PIN, wejdź do aplikacji kryptowaluty, sprawdź i potwierdź transakcję. Wydaje się to nudne i nieodpowiednie do prostych zakupów kawy lub małych transakcji. To, co ma sens, to być może duże zakupy (samochód czy dom?) Lub inwestycje w sprzedaż żetonów. Pozostaje jednak pytanie, jak często musimy wysyłać duże ilości kryptowalut w podróży?

Jak zaktualizować Ledger Nano X

Ledger okresowo wydaje aktualizacje dla Ledger Nano X w celu poprawy bezpieczeństwa, funkcjonalności i obsługi monet. W rzeczywistości aktualizacje oprogramowania układowego są wymagane, aby uzyskać wsparcie dla najnowszych kryptowalut. Aby zaktualizować oprogramowanie, podłącz Nano X do komputera i uruchom Aplikacja Ledger Live. Aplikacja automatycznie wyświetli numer Twojej wersji i wszystkie dostępne aktualizacje oprogramowania układowego. Aby zainicjować aktualizację, kliknij przycisk aktualizacji i potwierdź instalację w Nano X, naciskając oba przyciski po wyświetleniu monitu o zezwolenie menedżerowi księgi na dostęp do urządzenia.

Ledger Nano X warty aktualizacji?

Za 119 USD Ledger Nano X nie jest urządzeniem budżetowym – ma pewną premię cenową, co utrudnia wielu użytkownikom decyzję o aktualizacji. Dla wielu wygoda funkcji łamania umowy – duży ekran, który wyświetla pełne adresy kryptowalut i większą przestrzeń dyskową dla większej liczby aplikacji. Jeśli te funkcje są dla Ciebie ważne, Nano X jest wart aktualizacji. Jeśli jednak potrzebujesz tylko kilku aplikacji, ekonomiczny Ledger Nano S jest lepszą opcją za 59 USD.

Ledger Nano X w porównaniu z Trezorem Model T.

Księga w porównaniu z innymi portfelami sprzętowymi

Największą różnicą między Ledger Nano X a Trezorem Model T jest ekran i obsługiwane monety. Trezor Model T ma ładny ekran dotykowy, który pomaga przy wprowadzaniu kodu PIN i fraz bezpieczeństwa. Jednak Trezor ma mniej obsługiwanych monet i zwykle projekty mają tendencję do zwalniania najpierw obsługi Ledger. Poniższa tabela zawiera porównanie różnych portfeli sprzętowych, w tym datę wydania, zewnętrzny certyfikat bezpieczeństwa (jeśli istnieje), datę wydania i naszą ocenę w recenzji.

Ostatecznie wybór między Ledger Nano X a innymi portfelami sprzętowymi opiera się głównie na 1 pytaniu – czy kryptowaluty, które chcesz, są obsługiwane na urządzeniu. Obsługa dużej liczby monet zawsze była mocną stroną Ledgera, wraz z obsługą przeglądarek na zdecentralizowanych giełdach (Binance DEX, IDEX i Switcheo)

Sprawdzone 20 kwietnia 2020 r. Przez Michaela Gu

Aktualizacja 22 listopada 2020 r: Zaktualizowane informacje o pożyczkach za pomocą Ledger Live

Kliknij poniżej, aby kupić!

{ "@kontekst": "http://schema.org/", "@rodzaj": "Produkt", "Marka": "Księga główna", "Nazwa": "Ledger Nano X", "wizerunek": "https://mk0boxminingmedysvof.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2019/06/Ledger-Nano-X.jpg", "opis": "Ledger Nano X to następna generacja portfela sprzętowego z obsługą smartfonów, większym ekranem i większą ilością miejsca na aplikacje.", "przejrzeć": { "@rodzaj": "Przejrzeć", "nagłówek": "Recenzja portfela Ledger Nano X: Czy warto w 2019 roku", "Nazwa": "Ledger Nano X", "opis":"Ledger Nano X to następna generacja portfela sprzętowego z obsługą smartfonów, większym ekranem i większą ilością miejsca na aplikacje.", "mainEntityOfPage": "https://boxmining.com/ledger-nano-x-review/", "reviewBody": "Ledger ma jedną z najbardziej zróżnicowanych opcji wsparcia dla różnych kryptowalut, takich jak NEO, Vechain i Monero. Dzięki otwartej polityce tworzenia przez zespoły projektowe, Ledger nano X obsługuje ponad 1100 różnych zasobów. Wiele z tych zasobów, takich jak Vechain lub NEO, nie występuje u konkurentów, takich jak Trezor Model T lub KeepKey, co sprawia, że ​​Ledger jest jedynym portfelem sprzętowym dostępnym dla wielu monet. Ogólna zasada jest taka, że ​​Nano X będzie obsługiwać te same zasoby, co Ledger Nano S..", "Data opublikowania": "2020-4-20", "recenzjaRating": { "@rodzaj": "Ocena", "ratingValue": "4.5", "najgorsza ocena":"0", "najlepsza ocena": "5" }, "autor": { "@rodzaj": "Osoba", "Nazwa": "Michael Gu" }, "wydawca": { "@rodzaj": "Organizacja", "Nazwa": "Boks", "logo": { "rodzaj": "ImageObject", "url": "https://mk0boxminingmedysvof.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2019/06/Boxmining-Logo.jpg" }}}, "oferuje": { "@rodzaj": "Oferta", "priceCurrency": "USD", "Cena £": "119", "url":"https://shop.ledger.com/?r=428b&tracker = nanoxreview" }}

Specyfikacje produktu (specyfikacje techniczne)

Specyfikacje produktu Ledger Nano X:

Procesory ST33J2M0 (bezpieczny) + STM32WB55
Zgodność 64-bitowy komputer stacjonarny (Windows 8+, macOS 10.8+, Linux) z wyłączeniem procesorów ARM. Kompatybilny również ze smartfonami (iOS 9+ lub Android 7+).

Złącze

USB typu C, Bluetooth 5.0

Bateria

Bateria 100 mAh

Rozmiar

72 mm x 18,6 mm x 11,75 mm

Obsługiwane zasoby 1100+ Obsługiwane zasoby

Często zadawane pytania (FAQ)

Czy możesz zatrzymać swoje monety podczas aktualizacji z Ledger Nano S do Ledger Nano X??

Tak. Wykonując aktualizację, wybierz opcję „przywróć” podczas instalacji i wprowadź 24-wyrazową frazę odzyskiwania z kopii zapasowej Ledger Nano S

Czy funkcję Bluetooth można wyłączyć w Ledger Nano X??

Tak, Bluetooth można wyłączyć w panelu sterowania. Spowoduje to wyłączenie komunikacji Bluetooth i zezwoli Ledgerowi na komunikację tylko przez kabel USB. Dostęp do panelu można uzyskać, przytrzymując oba przyciski przez 3 sekundy.

Czy na Ledger Nano X można zainstalować wiele aplikacji?

Okazało się, że Ledger Nano X może pomieścić wszystkie 73 aplikacje dostępne obecnie w Ledger Manager. Dostępnych jest jeszcze więcej miejsca na przyszłe aplikacje.

Dlaczego zmienia się adres Bitcoin Ledger Nano X?

Ledger zawiera funkcję automatycznego generowania nowego adresu Bitcoin za każdym razem, gdy używany jest stary. Zwiększa to prywatność transakcji, ponieważ do nowych transakcji używane są różne adresy. Stare adresy mogą być nadal używane, ponieważ księga zawiera pełny dostęp (w tym przyszły dostęp) do tych funduszy.

Jak wygenerować nowy adres publiczny do otrzymywania środków

Nowe adresy publiczne są generowane automatycznie, gdy używane są stare (adres odbiera lub wysyła transakcję).

Jakie jest najnowsze oprogramowanie wewnętrzne Ledger

Obecnie najnowsze oprogramowanie układowe to 1.6.0

Czy pandemia koronawirusa (COVID-19) wpłynie na Ledger??

Ledger wydał komunikat twierdząc, że wdrożyli środki zapewniające ciągłość działania, aby zapewnić, że nadal mają zapasy i produkty do wysyłki do swoich klientów. Jednak napotykają pewne zaległości po stronie obsługi klienta, ale pracują nad tym, aby odpowiedzieć na obawy klientów. Możesz sprawdzić stan operacyjny ich systemów tutaj. Nieuchronnie mogą wystąpić problemy z wysyłką produktów do klientów, nadal są oni w stanie wysyłać do większości krajów, chociaż niektórzy klienci mogą mieć ograniczone opcje wysyłki. Sprawdź tutaj, aby sprawdzić, czy może to mieć wpływ na wysyłkę do twojego kraju.

Dalsza lektura

Ledger publikuje również recenzje innych YouTuberów, które możesz sprawdzić tutaj.

Właśnie dostałeś nowy Ledger Nano X? lub zawsze byłeś ciekawy, jak zacząć korzystać z Bitcoin i innych kryptowalut? Sprawdź mój kurs stworzony we współpracy z Jeffem Kirdeikisem z Uptrennd- Bitcademy: Ucz się, inwestuj & Handluj Bitcoinami – w mniej niż godzinę

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Please Follow Us
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner