Stellar Lumens (XLM) w pigułce

Stellar to platforma, która łączy banki, systemy płatności i ludzi. Uruchomiony w 2014 roku Stellar wykorzystuje technologię blockchain, aby umożliwić szybką wymianę walut i przelewy pieniężne. Stellar był pierwotnie oparty na protokole Ripple Lab, ale z powodu kluczowych różnic filozoficznych Stellar ostatecznie całkowicie przepisał kod. Jest zbudowany na częściowo zdecentralizowanej platformie konsensusu i jest przeznaczony do obsługi dowolnego rodzaju waluty, takiej jak dolar amerykański, RMB lub jen. Platforma gwiazdowa rodzimą walutą jest Stellar Lumens (XLM).

Gwiezdne lumenów (XLM) można handlować na Binance Exchange.

Funkcje i specyfikacje

 • Szybkość transakcji: Czas potwierdzenia 3-5 sekund
 • Całkowita podaż: 100B XLM utworzony początkowo
 • Obsługuje tysiące transakcji na sekundę
 • Używa Stellar Consensus Protocol (SCP) zamiast Proof of Work
 • Prosty, przejrzysty interfejs API
 • Multisig i inteligentne kontrakty
 • Zdecentralizowana rozproszona baza danych
 • 1% stałej rocznej inflacji

Jak szybki jest Stellar?

Logo Stellar XLM

Sieć Stellar może potwierdzić transakcje w ciągu 3-5 sekund przy koszcie transakcji poniżej 0,00001 USD. To sprawia, że ​​sieć jest idealna do masowej adopcji konsumentów i transakcji transgranicznych. Sama sieć może obsługiwać ponad 1000+ transakcji na sekundę.

Jak działa Stellar Lumens?

Zdecentralizowana sieć

Zdecentralizowana sieć składa się z rówieśników, które mogą działać niezależnie od siebie. Oznacza to, że sieć Stellar nie jest zależna od żadnego pojedynczego podmiotu. Chodzi o to, aby jak najwięcej niezależnych serwerów uczestniczyło w sieci Stellar, tak aby sieć nadal działała pomyślnie, nawet jeśli niektóre serwery ulegną awarii.

Księga główna

Podobnie jak tradycyjna księga, księga Stellar rejestruje listę wszystkich sald i transakcji należących do każdego konta w sieci. Pełna kopia globalnej księgi Stellar jest przechowywana na każdym serwerze, na którym działa oprogramowanie Stellar. Każdy podmiot może uruchomić serwer Stellar.

Serwery te tworzą zdecentralizowaną sieć Stellar, umożliwiając możliwie najszerszą dystrybucję księgi. Serwery synchronizują i weryfikują księgę za pomocą mechanizmu zwanego konsensusem.

Zgoda

Stellar używa Gwiezdny protokół konsensusu (SCP) zamiast dowodu pracy. Protokół Stellar Consensus Protocol (SCP) to protokół, który zapewnia optymalne bezpieczeństwo przed źle zachowującymi się uczestnikami. Zasadniczo ma być bezpieczniejszy i zapewniać lepszą ochronę przed złośliwymi stronami.

Serwery Stellar komunikują się i synchronizują ze sobą, aby upewnić się, że transakcje są prawidłowe i zostały pomyślnie zastosowane w księdze globalnej.

Na przykład, jeśli chcesz wysłać 5 $ znajomemu w sieci, lista zaufanych serwerów rozpocznie proces uzgodnienia ważności twojej 5 $ płatności dla twojego znajomego. Większość z tych serwerów będzie musiała zgodzić się, że faktycznie jesteś właścicielem 5 USD kredytu w sieci, zanim oznaczy transakcję jako ważną.

Cały proces dochodzenia do konsensusu w sieci Stellar zachodzi co około 2-5 sekund.

Kotwice, zaufanie i kredyt

Kotwice to po prostu podmioty, którym ludzie ufają, że przechowują swoje depozyty i udzielają kredytów w sieci Stellar za te depozyty. Działają jako pomost między różnymi walutami a siecią Stellar. Wszystkie transakcje pieniężne w sieci Stellar (z wyjątkiem rodzimej cyfrowej waluty lumenów) odbywają się w formie kredytu wydanego przez kotwice.

Kotwice robią dwie proste rzeczy:

 1. Przyjmują twoją wpłatę i wydają odpowiedni kredyt na adres twojego konta w księdze Stellar. Możesz dokonać wypłaty, przynosząc im kredyt, który wydali.
 2. Musisz zaufać kotwicy, aby honorować swoje wpłaty i wypłaty kredytu, które wydała.

Kotwice istnieją teraz w świecie przedgwiezdnym. Na przykład, aby skorzystać z Paypal, wpłacasz pieniądze ze swojego konta bankowego. Paypal następnie przekazuje środki na Twoje konto Paypal. Możesz teraz wysłać ten kredyt Paypal każdemu, kto ufa Paypal (każdemu, kto ma konto Paypal). Ktoś, kto otrzymał Twój kredyt Paypal, może zamienić go na prawdziwe pieniądze za pomocą Paypal, wypłacając go do banku.

Kotwice pełnią tę samą funkcję w programie Stellar. Różnica polega na tym, że wszystkie „Paypals” i inne kotwice działają w tej samej sieci, więc wszystkie mogą teraz ze sobą dokonywać transakcji – to sprawia, że ​​system jest znacznie potężniejszy. Ludzie mogą teraz łatwo wysyłać i wymieniać między sobą wszystkie te różne kredyty kotwiczne.

Rozproszona wymiana

Księga Stellar może przechowywać złożone oferty kupna lub sprzedaży walut. Oferty to publiczne zobowiązanie do wymiany jednego rodzaju kredytu na inny po z góry ustalonym kursie. Księga główna staje się globalnym rynkiem ofertowym.

Wszystkie te oferty tworzą tzw. Książkę zamówień. Dla każdej pary waluta / emitent istnieje księga zamówień. Więc jeśli chcesz wymienić Virgin Bank / EUR na bitstamp / BTC, spójrz na tę konkretną książkę zamówień w księdze, aby zobaczyć, za co ludzie go kupują i sprzedają.

Pozwala to ludziom nie tylko kupować i sprzedawać waluty w sposób podobny do wymiany walut, ale także bezproblemowo wymieniać waluty podczas transakcji.

Partnerstwo Stellar Lumens

Głównym celem gwiezdnym jest pomoc biednym i nie posiadającym banku. W 2017r, IBM ogłosił partnerstwo z protokołem Stellar opracowanie transgranicznego systemu płatności opartego na blockchain dla dużych banków. To znacznie poprawiłoby efektywność transakcji transgranicznych, zwłaszcza w krajach Azja Południowo-Wschodnia, gdzie przelew kosztuje sprawy i wielu pomocników domowych nie stać na wysyłanie pieniędzy do domu. Obecnie program działa z 47 walutami w 72 krajach.

Waluta gwiezdnych lumenów (XLM)

Lumeny to nazwa nadana tokenowi sieci Stellar. Pierwotnie nazywano je gwiazdami, kiedy sieć Stellar została uruchomiona w 2014 r., Ale wraz z uruchomieniem ulepszonej sieci w 2015 r. Nazwa tokena zmieniła się z gwiezdnego na lumen.

Wbudowana waluta sieci Stellar, lumen, służy dwóm celom:

 1. Działa jako mała rola antyspamowa
  • Z każdą transakcją wiąże się niewielka opłata – 0,00001 lumenów. Ta opłata zapobiega zalewaniu sieci przez użytkowników o złych zamiarach (inaczej nazywanych atakiem DoS). Lumeny działają jako token bezpieczeństwa, łagodząc ataki DoS, które próbują wygenerować dużą liczbę transakcji lub zajmują duże ilości miejsca w księdze.
  • Podobnie sieć Stellar wymaga, aby wszystkie konta posiadały minimalne saldo 20 lumenów. To wymaganie zapewnia autentyczność kont, co pomaga sieci w utrzymaniu płynnego przepływu transakcji.
  • Może ułatwiać transakcje wielowalutowe
   • XLM czasami ułatwia transakcje między parami walut, pomiędzy którymi nie ma dużego rynku bezpośredniego, działając jako pomost. Ta funkcja jest możliwa, gdy istnieje płynny rynek między lumenem a każdą zaangażowaną walutą.

   Metryki żetonów Stellar Lumen

   W momencie powstania sieci Stellar, zgodnie z protokołem, stworzono 100 miliardów lumenów (XLM). W ramach powierzonego jej mandatu Stellar Development Foundation (SDF) ma nadzorować dystrybucję zdecydowanej większości, 95 miliardów lumenów na cały świat..

   • 50% należy podać w małych dawkach jak największej liczbie osób.
   • 25% do przekazania innym firmom i organizacjom non-profit, aby dotrzeć do osób, do których stellar.org nie byłaby w stanie dotrzeć za pośrednictwem programu Direct Register.
   • 20% dla posiadaczy bitcoinów i XRP
   • 5% zostanie zatrzymane przez Stellar.org na potrzeby operacji.

   Sieć Stellar ma wbudowany mechanizm stałej inflacji. Nowe lumenów są dodawane do sieci w tempie 1% każdego roku. Sieć pobiera również opłatę podstawową za każdą operację w ramach transakcji. Środki z opłat bazowych są dodawane do puli inflacji.

   Jako środek równoważący dla ekosystemu, każdy, kto posiada lumenów, może głosować, gdzie trafią fundusze z tej puli. Co tydzień protokół rozdziela te lumenów na każde konto, które otrzyma ponad 05% głosów z innych kont w sieci.

   Jak wydobywać Stellar (XLM)

   Często zadawane pytanie brzmi: jak wydobywać Stellar (XLM). Stellar nie może być wydobywany w procesie podobnym do Bitcoin, ponieważ nie korzysta z Proof-of-Work. Zamiast tego Stellar polega na przywróconych węzłach, które potwierdzają transakcje za pośrednictwem systemu głosowania. Węzły gwiazdowe otrzymują nagrody blokowe przy rocznej stopie inflacji wynoszącej 1%. Możesz kupić lub sprzedać Stellar (XLM) na Binance Exchange.

   Zasoby:

   Witryna Stellar https://www.stellar.org/

   Biała księga SCP https://www.stellar.org/papers/stellar-consensus-protocol.pdf

   Blog https://www.stellar.org/blog/

   Mike Owergreen Administrator
   Sorry! The Author has not filled his profile.
   follow me
   Please Follow Us
   Facebooktwitter
   Promo
   banner
   Promo
   banner