Wprowadzenie do handlu kryptowalutami: Tickery, rynki, czytanie wykresów i nie tylko

„Jestem nowy w kryptowalutach, widzę te wykresy handlowe z liniami i czytam / słyszę wszystkie te modne słowa, ale nie mam pojęcia, co one oznaczają i / lub od czego zacząć”.

Zrozumienie tickerów / rynków

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, zaczynając naukę handlu kryptowalutami, jest identyfikacja poszczególnych monet i różnych rynków, na których możesz nimi handlować. Strony internetowe, takie jak Tradingview.com i Investing.com to świetne miejsca do rozpoczęcia i oferują bezpłatne wykresy kryptowalut, które możesz przeanalizować i poradzić sobie z.

Serce

Każda kryptowaluta ma swój własny „ticker” lub skrócony symbol, który służy do jej identyfikacji podczas handlu na giełdzie lub przeglądania wykresu handlowego. Bitcoin ma ticker „BTC”, Ethereum ma ticker „ETH”, Litecoin to „LTC” i tak dalej. Możesz znaleźć pasek kryptowaluty, po prostu wyszukując go na Coinmarketcap.com lub w dowolnej innej witrynie z listą monet.

Symbol giełdowy kryptowaluty nie zmienia się, jest taki sam na każdej giełdzie i nie można go zmienić.

Rynki

Handlując na giełdzie lub analizując wykres kryptowaluty, jesteś ograniczony do określonych walut fiducjarnych i kryptowalut, którymi można handlować innym zasobem cyfrowym. „Rynek” odnosi się do tych podstawowych walut.

Bitcoin, Ethereum i USDT (Tether) to 3 główne rynki kryptowalut, z którymi można się spotkać na giełdach aktywów cyfrowych. Dla tych z Was, którzy nie są zaznajomieni z Tether, jest to zasadniczo wersja wirtualnej waluty dolara amerykańskiego, którą można handlować jako cyfrowy fiat, w którym każdy token USDT jest powiązany z 1 prawdziwym USD w celu ustabilizowania jego ceny względem zmienności na rynku kryptowalut.

Oznacza to, że jeśli planujesz kupić / sprzedać lub zbadać konkretną monetę, będziesz musiał określić, na której parze handlowej lub „rynku” chcesz to zrobić. Na przykład, jeśli jesteś zainteresowany kupnem Stellar Lumens (XLM ) i posiadasz już Ethereum, będziesz musiał handlować na rynku XLM / ETH. To samo dotyczy sytuacji, gdy jesteś zainteresowany analizą ceny Stellar Lumen względem Ethereum na wykresie handlowym.

W szczególności podczas handlu na giełdzie kryptowalut zdecydowana większość platform obsługuje wyłącznie pary krypto-kryptowalut. Istnieją jednak giełdy, które pozwalają na handel parami walutowymi, ale są one ograniczone wyłącznie do głównych walut obiegowych: dolara amerykańskiego (USD), jena japońskiego (JPY), funta brytyjskiego (GBP), wona koreańskiego (KRW) i juana chińskiego (CNY). Analizując lub handlując z parowaniem walut fiducjarnych, używasz każdego z pasków pokazanych powyżej, dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku kryptowaluty.

Wprowadzenie do świec i wykresów

Teraz, gdy już wiesz, jak identyfikować i wyszukiwać określone aktywa kryptograficzne na każdym rynku, następnym krokiem jest uchwycenie podstawowych podstaw wykresu handlowego i tego, co oznaczają wszystkie dane.

Powyżej znajduje się obraz tego, jak wygląda typowy wykres handlu kryptowalutami.

Po pierwsze, po paskach w lewym górnym rogu można stwierdzić, że jest to wykres handlu Bitcoinami w stosunku do dolara amerykańskiego.

W dolnej części wykresu znajduje się data, po bokach cena (w tym przypadku w dolarach), a także linia cenowa w czasie rzeczywistym, która informuje, po jakiej cenie handluje się BTC.

Świece

Sam wykres składa się z „świec” lub „świec”, które są zwykle koloru zielonego i czerwonego i są używane do reprezentowania „akcji cenowej” aktywa. Odnosi się to po prostu do aktywności cenowej aktywa lub kierunku, jaki przyjmuje na rynku.

Chociaż mogą wyglądać na bardzo zagmatwane, świece są w rzeczywistości naprawdę prostym i skutecznym sposobem przedstawiania ruchów rynkowych aktywów. Zielone świece są znane jako świece „bycze”, to znaczy, gdy cena zamknięcia jest wyższa niż cena otwarcia. Oznacza to, że w pewnym okresie wartość aktywów wzrosła. Linie powyżej i poniżej świecy nazywane są „knockami” i reprezentują najniższe i najwyższe punkty cenowe, jakie zasób osiągnął podczas tej konkretnej świecy.

Czerwone świece są znane jako świece „niedźwiedzie”, w przypadku których cena zamknięcia kończy się poniżej ceny otwarcia. Oznacza to, że wartość aktywów spadła. W powyższym przykładzie widać, że nad czerwoną świecą nie ma knota. Dzieje się tak, gdy aktywa nie wzrosną wyżej niż cena otwarcia. To samo może się zdarzyć z knotami poniżej, jeśli wartość zasobu nie spadnie poniżej ceny zamknięcia / otwarcia.

Okresy czasu

Obok pary handlowej znajduje się okres czasu każdej świecy. Okresy można dowolnie ustawiać na minuty, godziny, dni, tygodnie, miesiące i lata.

Zmieniając okres czasu, zwiększasz lub zmniejszasz długość czasu handlu, który reprezentuje świeca.

Jest to przydatne narzędzie, które umożliwia przeglądanie wykresów dziennych, dziennych, tygodniowych lub miesięcznych, w zależności od rodzaju handlu, który Cię interesuje.

Na przykład, jeśli ustawisz okres na 5-minutowe świece, możesz znacznie dokładniej obserwować akcję cenową, aby obserwować nagłe odchylenia – jest to świetne, jeśli patrzysz na handel w ciągu dnia i chcesz otwierać i zamykać szybkie pozycje.

Dlatego codzienne świece są przydatne dla inwestorów długoterminowych, którzy są zainteresowani „HODLingiem” lub handlem aktywami przez dłuższy czas.

Podsumowując szybko ten punkt, w zależności od tego, jaki rodzaj handlu chcesz zrobić, określi, jakiego rodzaju zakresu czasu świec używasz. Inwestorom krótkoterminowym lepiej jest używać świec o bliższym zasięgu, od 5 minut do 2 godzin. Inwestorzy średnio- i długoterminowi będą mieli tendencję do używania czegokolwiek od 4 godzinnych świec.

Podstawowa terminologia

Ok, więc do tej pory mogłeś usłyszeć kilka modnych słów w tym przewodniku lub podczas własnych badań, których możesz nie znać, z których niektóre są powszechnymi terminami handlowymi, a inne są wyjątkowo związane z kryptowalutami. Poniżej znajduje się lista najczęściej używanych terminów, z którymi z pewnością spotkasz się podczas handlu, analizy i badania kryptowalut;

HODL: „Trzymaj się drogiego życia”. Jest to niezwykle popularny termin w przestrzeni kryptograficznej, który został zaadaptowany z terminu „trzymać”. To słowo komicznie odnosi się do sytuacji, gdy inwestorzy kryptowalut trzymają swoje portfele kryptograficzne podczas gwałtownego spadku rynku.

FUD: „Strach, niepewność, wątpliwości”. Termin ten jest używany, gdy mainstreamowe media, osoby lub grupy rozpowszechniają plotki / wiadomości o niedociągnięciach na rynku lub przewidują spadki spadków, gdy nie ma wystarczających dowodów na poparcie tego. Czasami mówi się, że te osoby lub grupy „rozprzestrzeniają FUD”, aby wywołać negatywną reakcję na rynku.

Alternatywne monety: Termin ten oznacza „alternatywne monety” i może być używany w odniesieniu do dowolnej kryptowaluty utworzonej po Bitcoinie. Zasadniczo każda moneta inna niż Bitcoin jest monetą alternatywną.

Widelce twarde / miękkie: Rozwidlenia występują w sieciach blockchain z wielu powodów, zwykle gdy programiści chcą wprowadzić fundamentalne zmiany w bazowych protokołach lub gdy istniejący łańcuch bloków został uszkodzony / naruszony.

Twardy widelec: Trwała zmiana, która tworzy całkowicie nowy łańcuch bloków, sprawiając, że stary łańcuch staje się przestarzały.

Miękki widelec: Są to tymczasowe rozbieżności w łańcuchu bloków, które są używane do wdrażania aktualizacji sieci i drobnych modyfikacji. Zarówno „stary łańcuch”, jak i nowy łańcuch są nadal ze sobą kompatybilne.

SegWit: To oznacza „Segregated Witness” i jest ulepszeniem protokołu, które zmniejsza rozmiary bloków poprzez usunięcie informacji o podpisie. Kiedy łańcuchy bloków, takie jak Bitcoin i Litecoin, stały się w przeszłości zbyt „ciężkie”, obaj zastosowali SegWit jako sposób na zmniejszenie rozmiarów bloków, aby pomóc w skalowalności.

DLT: „Technologia rozproszonej księgi”. Odnosi się to do zdecentralizowanej natury technologii blockchain. Kiedy ktoś synchronizuje się z łańcuchem bloków jako „węzeł”, każdy z nich ma pełny zapis każdej transakcji kiedykolwiek dokonanej w tej konkretnej sieci. Oznacza to, że księga jest rozpowszechniana na całym świecie i nie jest prowadzona wyłącznie przez żadną pojedynczą stronę lub organizację. Z tego powodu praktycznie niemożliwe jest uszkodzenie księgi blockchain, ponieważ musiałbyś zmieniać każdą księgę poszczególnych węzłów indywidualnie.

Zdecentralizowane: Zobaczysz ten termin wszędzie. Decentralizacja odnosi się do koncepcji, zgodnie z którą żadna pojedyncza jednostka, organizacja lub naród nie może kontrolować kryptowaluty z powodu DLT. Oznacza to również, że sieć blockchain nie ma żadnego pojedynczego punktu awarii, ponieważ jest dystrybuowana w ten sam sposób na całym świecie do tysięcy ludzi (ogólnie rzecz biorąc). W przeciwieństwie do walut fiducjarnych zdecydowana większość kryptowalut ma ograniczone zasoby, którymi nikt, nawet ich własni twórcy, nie może manipulować ani zmieniać. Twórcy kryptowalut nie mają również możliwości odzyskiwania lub zamrażania monet po ich wypuszczeniu po ICO na giełdy.

I CO: To oznacza „Initial Coin Offering”, podobnie jak kryptograficzny odpowiednik IPO w tradycyjnym świecie korporacyjnym. ICO są zatrudniane przez startupy kryptograficzne w celu pozyskania początkowego kapitału początkowego, aby rozpocząć opracowywanie usługi lub produktu. Tokeny lub monety są sprzedawane po cenach hurtowych, zanim trafią na giełdy. ICO były ostatnio bardzo dokładnie badane ze względu na ogromną liczbę „oszustw ICO”, ​​które zostały stworzone w celu wyłudzenia pieniędzy od niczego niepodejrzewających inwestorów.

Byczy / Niedźwiedzi: Nasz pierwszy termin handlowy jest prawdopodobnie najczęściej używanym terminem, z którym się spotkasz. „Byka, byka, byka” są częścią tego samego terminu, który jest używany do określenia „nabywców rynkowych” i wskazuje na pozytywny ruch na rynku. Jeśli cena aktywów rośnie, jest uważana za „byczą”.

Niedźwiedzi zatem jest odwrotnie. Niedźwiedź to sprzedawca / ktoś, kto działa przeciwko kupującemu na rynku. Niedźwiedzie rynki występują, gdy sprzedający pokonują kupujących.

Nastroje rynkowe: Termin ten jest używany do opisania tonu rynku. Jeśli aktywa zyskują na wartości, można powiedzieć, że na rynku panuje „byczy / pozytywny nastrój”. Alternatywnie, jeśli aktywa mają słabe wyniki, możesz powiedzieć, że „Sentyment rynkowy jest niedźwiedzi”.

Wsparcie / opór: Analizując wykres handlowy, zaczniesz zauważać, że istnieją wspólne obszary cenowe, w których cena powraca / ma trudności z przebiciem. To właśnie rozumie się (odpowiednio) przez wsparcie i opór. Obszar wsparcia to szczególny punkt cenowy, w którym zasób „spoczywa”, zwykle po spadkowym spadku. Obszar oporu to cena, której składnik aktywów nie przekracza i często jest celem dla byczych inwestorów rozpoczynających „byka”.

Trend wzrostowy / trend spadkowy: Trend wzrostowy to po prostu sytuacja, w której świece stopniowo rosną na wykresie w określonym czasie, zwykle wtedy, gdy na rynku panuje hossa. Trend spadkowy jest przeciwieństwem tego ruchu i jest zwykle spowodowany spadkiem popytu na aktywa.

Odwrócenie: To dość oczywiste określenie. Odwrócenie ma miejsce, gdy aktywa znajdują wsparcie po spadkach i zaczynają wracać w górę. Można to również wykorzystać do opisania nagłego spadku ceny po osiągnięciu przez aktywa szczytu ceny.

Linie trendów wsparcia / oporu

Jak wspomniano wcześniej, identyfikacja linii wsparcia i oporu jest niezwykle ważna dla każdego inwestora przy podejmowaniu decyzji, czy dokonać transakcji, czy nie. Znalezienie tych linii zapewni solidne podstawy do bardziej szczegółowej analizy zasobu.

Patrząc ponownie na poniższy wykres BTC / USD w ciągu 1-dniowych świec, widzimy bardzo wyraźne linie wsparcia i oporu, które odegrały ważną rolę w kształtowaniu akcji cenowej Bitcoina w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Najlepszym sposobem na zidentyfikowanie obszaru oporu jest narysowanie linii łączącej wszystkie najwyższe szczyty akcji cenowej. Czasami okaże się, że linia nie zawsze pasuje idealnie między określonymi punktami i być może będziesz musiał zignorować pewne anomalne świece, ale nadal będziesz mieć dobry pomysł na to, z czym akcja cenowa prawdopodobnie będzie się zmagać w przyszłości.

To samo dotyczy wyszukiwania linii wsparcia; narysuj linię łączącą tyle najniższych punktów, ile możesz znaleźć. Ten poziom jest czasami nazywany „wsparciem bazowym” i może być świetnym obszarem do otwarcia pozycji, jeśli aktywa odbiły się od tego samego obszaru w przeszłości.

Jak widać na powyższym wykresie, Bitcoin był w stanie odskoczyć od swojego podstawowego wsparcia przy 3 różnych okazjach. To sprawia, że ​​jest to silny podstawowy poziom wsparcia. Warto jednak zauważyć, że podstawowe wsparcie może zawieść, jeśli niedźwiedzica opozycja zwycięży byczych traderów; więc nie zawsze możesz polegać tylko na dobrych liniach wsparcia, aby dokonać dokładnych prognoz rynkowych. To samo można powiedzieć o obszarach o silnym oporze.

Istnieją również sytuacje, w których opór lub wsparcie może się „odwrócić” i działać odwrotnie w danym okresie. Zwykle te linie analizują akcję cenową i czasami mogą dostarczyć wskazówek, że trend wkrótce się odwróci.

Na tym samym wykresie BTC / USD można zobaczyć przykład tego poziomu „przerzucania oporu / wsparcia”. Przy tej okazji Bitcoin przebił się przez spadkowy poziom oporu i zamiast tego zaczął używać go jako obszaru wsparcia; później odepchnie to wsparcie i zacznie zwyżkowy zwrot.

Podstawowe zniesienie Fibonacciego

Słynny włoski matematyk Leonardo Fibonacci odkrył niezwykle ważną sekwencję liczb już na początku XIII wieku. Sekwencja liczb miała szeroki zakres niesamowitych zastosowań w algebrze i geometrii, a później została wykorzystana do wyjaśnienia zjawisk naturalnych, takich jak sposób, w jaki rośliny kwitną i formują się muszle ślimaków.

W XX wieku inwestorzy giełdowi zaczęli zauważać, że przyszłe poziomy wsparcia i oporu można zidentyfikować za pomocą pewnego zakresu liczb z ciągu Fibonacciego; szczególnie 0,236 (lub 23,6%), 0,382 (38,2%), 0,5 (50%) i 0,618 (61,8%).

To narzędzie handlowe jest nadal bardzo popularne, nawet na dzisiejszym bardzo niestabilnym i często nieprzewidywalnym rynku kryptowalut. Możesz użyć tego narzędzia wskaźnikowego na wiele różnych sposobów, aby przewidzieć wszelkiego rodzaju różne wzorce, ale na razie skupimy się na jego podstawowym zastosowaniu.

Używając zniesienia Fibonacciego, będziesz chciał zidentyfikować zarówno najwyższy, jak i najniższy punkt na wykresie w określonym okresie, który chcesz przeanalizować. Na powyższym wykresie BTC / USD wykorzystano najwyższy punkt z początku maja 2018 r. I zmierzono go aż do najniższego punktu cenowego na poziomie 5856 USD. Tutaj możesz wyraźnie zobaczyć, w jaki sposób przewidywane poziomy wsparcia i oporu Fibonacciego odegrały ważną rolę podczas odzyskiwania Bitcoina z najniższego punktu cenowego i gdzie Bitcoin prawdopodobnie znajdzie wsparcie i spadkową presję sprzedaży w przyszłości.

Wprowadzenie do MACD, RSI i średnich kroczących

Teraz, gdy rozumiesz już obszary wsparcia / oporu i zniesienia Fibonacciego, nadszedł czas, aby przyjrzeć się trzem najczęściej używanym wskaźnikom przez inwestorów rynkowych; MACD, Relative Strength Index (RSI) i średnie kroczące.

MACD

MACD oznacza „Moving Average Convergence / Divergence”. Należy do grupy wskaźników znanych jako wskaźniki „opóźnione”, co oznacza, że ​​przedstawia dane po określony ruch miał miejsce na wykresie. Niemniej jednak wskaźnik MACD jest chlebem powszednim każdego tradera, jeśli chodzi o mierzenie siły aktywów i przyszłego kierunku.

MACD składa się z dwóch średnich kroczących (MA), „szybszego” MA i „wolniejszego” MA. Pierwsza z nich śledzi akcję cenową znacznie bliżej niż druga, co pozwala nam wyciągać wnioski rynkowe, gdy te dwie strony wchodzą ze sobą w interakcję.

Kiedy szybsze MA zbiega się (lub przechodzi powyżej), wolniejsze MA, zakładamy, że dynamika zakupów rośnie za aktywem. Kiedy szybkie MA odchodzi (przechodzi poniżej) od wolniejszego MA, zakładamy, że dynamika sprzedaży nabiera tempa.

Istnieje również pozioma 9-dniowa linia MA, zwana „linią sygnałową”, która służy do określania sygnałów kupna i sprzedaży. Kiedy oba MA przechodzą poniżej linii sygnałowej, zakładamy, że ogólny pęd spada i zakładamy, że zyskuje, gdy przecina powyżej. Towarzyszy temu histogram, który znajduje się wzdłuż linii i przedstawia siłę i czas trwania ruchu.

Na wykresie BTC / USD powyżej MACD jest dolnym wskaźnikiem. Tutaj widać, że oba MA znajdują się wysoko powyżej linii sygnału, a szybsze MA odsuwa się od wolniejszego MA. To dobry sygnał wskazujący na silny moment kupna za BTC w tej chwili.

Wskaźnik siły względnej (RSI)

Wskaźnik RSI jest przeciwieństwem wskaźnika MACD, ponieważ jest częścią grupy znanej jako wskaźniki „wyprzedzające”. Oznacza to, że korzysta z określonej formuły przewidywania ruchów cen z wyprzedzeniem.

RSI to oscylator, który przemieszcza się między zerem a 100. Wewnątrz tego zakresu znajduje się kanał indeksu, który biegnie między 30 a 70. Gdy RSI spadnie poniżej 30, zakładamy, że aktywa są „wyprzedane” – co oznacza, że ​​aktywa znajdują się w obrocie poniżej oczekiwanej wartości rynkowej i wkrótce powinien odreagować. Kiedy RSI przekracza 70, zakładamy, że aktywa są „wykupione” – oznacza to, że aktywa są sprzedawane powyżej swojej postrzeganej wartości rynkowej i zazwyczaj korygują z powrotem do kanału wkrótce po wyjściu.

Na powyższym wykresie BTC / USD widać, że BTC był już wyprzedany we wcześniejszym ruchu na rynku i ponownie jest bliski przebicia powyżej 70. To między innymi mówi nam, że popyt na Bitcoin jest wysoki, a aktywa mają za sobą silny impet zakupowy.

Średnie kroczące

Istnieją dwa rodzaje średnich kroczących, których używa większość traderów, proste średnie kroczące (SMA lub tylko MA) i wykładnicze średnie kroczące (EMA).

Jedyna różnica między tymi dwoma polega na tym, że EMA przypisują większą wagę nowszym punktom cenowym, podczas gdy SMA stosuje tę samą wagę we wszystkich punktach cenowych. W powyższym przykładzie używamy EMA.

Każda średnia ruchoma może być dostosowana do różnych długości – niska wartość (5,10,15 itd.) Da ci bardzo bliską średnią ruchomą w stosunku do akcji cenowej, podczas gdy wyższa wartość MA (50,200,500,1200 itd.) Da ci znacznie szersza średnia linia. Podobnie jak w przypadku okresów, średnie ruchome długości można dostosować do dowolnego rodzaju handlu, który chcesz prowadzić / monitorować. Zawsze będziesz chciał użyć co najmniej 2 średnich kroczących razem, aby uzyskać podobne punkty odniesienia, które otrzymujesz na wskaźniku MACD.

Jeśli patrzysz na handel bitcoinami w ciągu dnia, najprawdopodobniej spojrzysz na BTC / USD powyżej 5 minut do 30 minut świec i użyjesz dwóch MA lub EMA ustawionych na około 10/25. Oznacza to, że jeden MA śledzi średnio 10 świec, podczas gdy drugi śledzi średnią 25. Jeśli niższa wartość zbiega się powyżej wyższej wartości MA, można założyć, że rynek porusza się zwyżkowo. Alternatywnie, jeśli 25 MA zacznie przecinać 10 MA, da to dobre wskazanie na rynek niedźwiedzi.  

Jeśli zastanawiasz się nad handlem wykresami dziennymi, takimi jak powyższy, najlepszą kombinacją jest 50/200 MA lub EMA. Kiedy 50 MA przekracza 200 MA, jest to znane jako „Golden Crossover” i jest powszechnie uważane za bardzo silny sygnał kupna. Jeśli 200 MA przecina poniżej 50 MA, jest to tzw. „Death Cross” i wskazuje na silną presję sprzedaży ze strony niedźwiedzi.

Podstawowe wzory trójkątów, proporczyków i flag

Na koniec mamy wybór podstawowych wzorców, które czasami tworzą się w akcji cenowej aktywów i które mają tendencję do zapowiadania zwyżkowych lub spadkowych ruchów rynkowych, zanim do nich dojdzie.

Na tym etapie warto powtórzyć, że kiedy zaczynasz analizować rynek kryptowalut, będziesz chciał połączyć WSZYSTKIE te indywidualne czynniki razem, zanim dokonasz prognozy / ruchu.

Wzory trójkątów

Ogólna zasada dotycząca wszystkich wzorców jest taka, że ​​jeśli świece wchodzą w formację od dołu, prawdopodobnie będą nadal rosły (zwyżkowe). Jeśli świece wchodzą we wzór od góry, zwykle kontynuują w dół (niedźwiedzie).

Wzory flag

Formacje flag charakteryzują się równomiernym spadkiem / wzrostem poziomów wsparcia i oporu. Akcja cenowa może czasami wędrować bardzo daleko w obrębie tych wzorców i na początku może być trudna do wykrycia.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Please Follow Us
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner