Co to jest giełda kryptowalut i jak ona działa?

Scena:

Masz zamiar wyruszyć w podróż kryptowalutową i chcesz kupić swój pierwszy cyfrowy przetarg.

Zrobiłeś rozeznanie i wiesz, które żetony łaskoczą Cię i zdecydowałeś. Teraz jesteś gotowy do zakupu.

Tyle że nie jesteś. Jeszcze nie.

Widzisz, być może zdecydowałeś, co kupić, ale nie zdecydowałeś, jak i gdzie to kupić.

Jak i gdzie są zawarte w jednym zgrabnym pakiecie: giełdy kryptowalut.

Co to jest giełda kryptowalut?

Giełdy kryptowalut są jak wersja giełdy kryptowalut; kupującym i sprzedającym oferuje się platformę do handlu różnymi aktywami, które są wyceniane na podstawie aktualnych cen rynkowych. Zazwyczaj giełdy oferują konwencjonalne transakcje typu fiat-to-crypto, a także oferują transakcje kryptograficzne-na-kryptowalutowe. Na przykład na giełdzie w Republice Południowej Afryki Coindirect, klient może kupić Bitcoin za południowoafrykański Rand lub Euro lub wymienić swój Bitcoin na XRP Ripple.

Jakie są rodzaje giełd?

Istnieją trzy rodzaje giełd kryptowalut:

Platformy handlowe: Platformy, które łączą ze sobą kupujących i sprzedających.

Brokerzy: Platformy, które sprzedają kryptowaluty po cenie ustalonej przez brokera. Działają one podobnie do usługodawców zajmujących się rynkiem Forex.

Handel bezpośredni: Platformy oferujące bezpośredni handel peer-to-peer. Pozwala to użytkownikom na wymianę walut na całym świecie, a sprzedający i kupujący ustalają cenę.

Jakie są wymagania dotyczące giełd kryptowalut?

Aby móc istnieć i działać, giełda kryptowalut musi przestrzegać prawa danego kraju. Przepisy te różnią się w zależności od kraju, ale generalnie są zgodne z przepisami dotyczącymi ochrony klienta.

Dwa z nich są ważne w większości krajów:

 • Przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML); i
 • Poznaj prawa swoich klientów (KYC).

Przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy istnieją, aby zapobiegać wszelkim nielegalnym działaniom związanym z pieniędzmi uznawanymi za legalne. Przepisy KYC mają zagwarantować, że platforma taka jak giełda wie, z kim ma do czynienia; w celu ochrony obecnych klientów, firmy i integralności transakcji biznesowych. To trochę tak, jakby mieć zdolność kredytową – w której banki ufają osobie, ponieważ zdobyły wiarygodność.

Aby to uregulować, większość giełd prosi handlowców i użytkowników o połączenie ich konta na platformie z własnym osobistym kontem bankowym. Po pierwsze, pomaga to stworzyć miejsce, z którego można wysyłać i odbierać waluty fiducjarne. Po drugie, pomaga zweryfikować tożsamość i wiarygodność osoby.

Co to jest zdecentralizowana giełda kryptowalut?

Istnieją dwa rodzaje giełd kryptowalut: giełdy tradycyjne i giełdy zdecentralizowane.

Zdecentralizowana giełda ma na celu funkcjonowanie bez żadnej centralnej osoby zarządzającej. Oznacza to, że platforma działa w łańcuchu bloków, który nie zawiera żadnych zasobów, informacji ani danych, ale umożliwia przeprowadzanie transakcji między użytkownikami. Korzystając z inteligentnych kontraktów, zdecentralizowana giełda generuje coś, co nazywa się „tokenami proxy”, które reprezentują zasób, który oferuje możliwość handlu między użytkownikami.

Jakie są największe giełdy kryptowalut?

W chwili pisania tego tekstu największe giełdy kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej według CoinMarketCap są następujące:

 1. LBank
 2. Binance
 3. Bit-Z
 4. BW
 5. OK, Ex

Giełdy kryptowalut wymieniają się z większością rynków oferowanych przez platformę według CoinMarketCap są następujące:

 1. HitBTC
 2. YoBit
 3. Binance
 4. Huobi Global
 5. KuCoin

Co to jest usługa powiernicza?

Z wymianą kryptowalut wiąże się kwestia opieki. Odnosi się to do zatrzymywania przez platformę informacji o kliencie, takich jak klucze prywatne lub historia transakcji, za pomocą bilansu, a nie łańcucha bloków.

Usługa powiernicza umożliwia przedsiębiorcy szybką i tanią usługę, ale odbywa się to kosztem przejrzystości.

Co to jest usługa niezwiązana z powiernictwem ”?

W przeciwieństwie do tego, usługa nieprzechodnia może być oferowana przez platformę transakcyjną, która nie wymaga od użytkowników tworzenia konta na ich platformie. Nie zawiera również kryptowaluty tradera w bilansie. Oznacza to, że wiąże się to z dodatkową warstwą bezpieczeństwa, a także anonimowością. Usługi te umożliwiają automatyczne przeprowadzanie transakcji.

Czego szukam na giełdzie?

Gdybyś musiał utworzyć listę kontrolną podczas wybierania giełdy, jest kilka aspektów, które powinieneś wziąć pod uwagę:

 • Wiarygodność: Giełda powinna być w stanie wykazać, że jest godna zaufania
 • Opłaty i płatności: Wszystkie giełdy mają różne opłaty i musisz się upewnić, że wiesz, na co się rejestrujesz pod względem opłat. Upewnij się również, że wiesz, jakie metody płatności oferuje giełda. Mogą to być metody, takie jak lokalny bank, karta kredytowa lub Paypal.
 • Ograniczenia i przepisy: Niektóre kraje są przyjazne dla kryptowalut, podczas gdy inne nie. Zanim wybierzesz giełdę, upewnij się, że jest ona zgodna z wymogami rządu Twojego kraju.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Please Follow Us
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner